Αντίπαλοι ΑΕΚ: Κατρακύλα για τον Άγιαξ - Ουραγός στην Ολλανδία με 5άρα από την Αϊντχόφεν

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Η απόλυτη κατάρρευση για τον ιστορικό Άγιαξ, ο οποίος ηττήθηκε 5-2 στο... ντέρμπι με την Αϊντχόφεν και είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αντιμέτωπος με τον υποβιβασμό.

Απίστευτη κατρακύλα για τον Άγιαξ! Ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League παραπαίει και μετά την νέα ήττα με 5-2 από την Αϊντχόφεν, βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, μετά από 10 ματς στην Eredivisie!

Η ομάδα του Αμστερνταμ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά τα προβλήματα στην άμυνα την πρόδωσαν ξανά και γνώρισε τη μεγάλη ήττα στο ντέρμπι.

Ο Αγιαξ προηγήθηκε με τον Μπούμεν (10'), ισοφάρισε η Αϊντχόφεν δέκα λεπτά αργότερα με τον Λοσάνο (20'), για να δώσει ξανά ο Μπρόμπεϊ την πρωτοπορία στους φιλοξενούμενους στο 40ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας κυριάρχησαν και πήραν τη νίκη με τους Ντε Γιονγκ (49'), Σαλιμπάρι (52') και δύο ακόμη γκολ του Ιρβινγκ Λοσάνο στο 60' και στο 72ο λεπτό.

Νωρίτερα, την ήττα γνώρισε η Φέγενορντ στην έδρα της Τβέντε με 2-1 και έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια για την υπεράσπιση του τίτλου της, ενώ η αντίπαλος της την προσπέρασε στη βαθμολογία κααι ανέβηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης.