La Liga: Έριξε πεντάρα στην Βαλένθια η Ρέαλ - Ασταμάτητη η Τζιρόνα

EPA/Sergio Perez, ΑΜΠΕ

La Liga: Καταιγιστική ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Βαλένθια, μια και τη διέσυρε 5-1 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η «Βασίλισσα» δεν είχε καμία διάθεση να προσφέρει κι άλλα… δώρα στους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Καρβαχάλ έδωσε το προβάδισμα στους «μερέγχες» και στο 42’ ο Βινίσιους διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους, ο Βραζιλιάνος άσος διαμόρφωσε το 3-0 (49’) και στο επόμενο λεπτό, ο Ροντρίγο πήρε τη… σκυτάλη, «γράφοντας» το 4-0, ενώ στο 84ο λεπτό, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 5-0 της «Βασίλισσας». Το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια ήταν να μειώσει στο 88’ με τον Ντούρο.

Την πορεία της στην κορυφή της βαθμολογίας συνέχισε η Τζιρόνα. Η ομάδα της Καταλωνίας πέρασε και από την έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο, επικρατώντας 2-1 με ανατροπή. Στο 5’ ο Γκαρσία άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο 42’ ο Ντόβμπικ έφερε το ματς στα ίσια. Τη νίκη στους πρωτοπόρους έδωσε ο Σάβιο στο 65ο λεπτό.