Ελλάδα – Τουρκία 0-1: Ηττήθηκε, αλλά πέρασε στο Elite Round η Εθνική Νέων

Εθνική Νέων
epo.gr

Εθνική Νέων: Η Ελλάδα ηττήθηκε (0-1) από την Τουρκία, αλλά προκρίθηκε στο Elite Round των προκριματικών του Euro 2025.

Η Εθνική Νέων δεν τα κατάφερε κόντρα στους «οικοδεσπότες» του 3ου ομίλου στην Αττάλεια, αλλά προκρίθηκε ως η καλύτερη τρίτη όλων των προκριματικών.

Η νίκη των Τούρκων σε συνδυασμό με την επικράτηση (2-0) της Λιθουανίας επί της Λευκορωσίας, έφερε τριπλή ισοβαθμία (Ελλάδα, Λιθουανία, Λευκορωσία).

Όσον αφορά στον αγώνα, η Ελλάδα ήταν ανταγωνιστική κόντρα στην Τουρκία και πάλεψε για το γκολ, ωστόσο ο αγώνας κρίθηκε από το τέρμα του Κιλιτσόι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Διαιτητής: Σιμόνε Σότσα (Ιταλία)
ΕΛΛΑΔΑ: Αγγελίδης, Φίλων, Καστίδης (46’ Κοντορούχας), Λάσκαρης, Γεωργιάδης, Κώττας (71’ Μουζακίτης), Κοντούρης, Γκούμας (60’ Καλοσκάμης), Σημαντηράκης (60’ Δεληγιάννης), Παπακανέλλος (60’ Κοντονίκος), Κωστούλας.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Μπαϊράμ, Αλμπάκ (60’ Γκεζέκ), Μπασγιγκίτ, Φιντάν, Μπουλμπούλ, Νταγκντεβιρέν (60’ Σερτκάγια), Γιλμάζ, Μπαρς (60’ Οζμπασκισί), Γιοντέμ (82’ Σεκέν), Κιλιτσόι (90’+2’ Ερτούρκ), Γιλντιρίμ.