Premier League: Απτόητη στην κορυφή η Άρσεναλ με συνοπτικές διαδικασίες - Τραυματίστηκε ο Μπάλντοκ

Η Άρσεναλ υπέταξε τη Γουλβς με 2-1 στο Λονδίνο, με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

Επαγγελματική νίκη πέτυχε η Αρσεναλ για την 14η αγωνιστική της Premier League και παρέμεινε «οδηγός» στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέρα δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα, πέτυχε δύο γρήγορα γκολ και κατέβασε ταχύτητα, με αποτέλεσμα να κινδυνέψει στο τέλος, χωρίς όμως να το πληρώσει και να επικρατήσει εν τέλει με 2-1 της Γουλβς.

Ο Σάκα (6') και ο Οντεργκαρντ (13') έδωσαν νωρίς προβάδισμα ασφαλείας στην Άρσεναλ για να έρθει ο Κούνια να μειώσει στο 86ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης χωρίς επιτυχία.

Η Μπέρνλι στην καλύτερη φετινή εμφάνιση της, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς διέλυσε στην έδρα της τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 5-0 στο ντέρμπι της «ουράς» και βλέπει τη συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία, ελπίζοντας πως τελικά θ' αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο ματς αυτό ο Τζορτζ Μπάλντοκ στάθηκε ξανά άτυχος. Ο Έλληνας διεθνής ακραίος μπακ υπέστη μυικό τραυματισμό και αντικαταστάθηκε στο 24ο λεπτό, έχοντας επιστρέψει προ εβδομάδων από απουσία 1,5 μήνα λόγω προβλήματος στη γάμπα. Την ίδια ώρα η Λούτον γνώριζε την ήττα στο Λονδίνο από την ανώτερη Μπρέντφορντ με 3-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής στην Premier League:

Άρσεναλ-Γουλβς 2-1 (6' Σάκα, 13' Οντεγκααρντ-86' Κούνια)

Μπρέντφορντ-Λούτον 3-1 (49' Μοπέ, 56' Μι, 82' Μπαπτίστ-76' Μπράουν)

Μπέρνλι-Σέφιλντ Γιουν. 5-0 (1' Ροντρίγκες, 29' Λάρσεν, 73' Αμπντουνί, 75' Κολεόσο, 80' Μπράουνχιλ)