Ιταλία: Με το γκολ της χρονιάς στο 95 η Αταλάντα «σκότωσε» τη Μίλαν (βίντεο)

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Ένα μυθικό τακουνάκι του Μουριέλ στο 95' έκρινε τη ματσάρα (3-2) της Αταλάντα με τη Μίλαν για τη Serie A.

Την ήττα γνώρισε στο Μπέργκαμο η Μίλαν με 3-2 στις καθυστερήσεις από την μαχητική Αταλάντα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Serie A.

Πρωταγωνιστής ο Μουριέλ, ο οποίος με μυθικό γκολ στο 95' χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λούκμαν (38'), για να ισοφαρίσει για τους «ροσονέρι» ο Ζιρού στις καθυστερήσεις του Α' μέρους. Οι «μπεργκαμάσκι» ήταν όμως καλύτεροι και στην επανάληψη και ο Λούκμαν βρήκε ξανά δίχτυα στο 55ο λεπτό. Στο 80' ο Γιόβιτς ισοφάρισε για την ομάδα του Μιλάνου, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουριέλ χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Στο μεταξύ συνεχίζει να προβληματίζει η Λάτσιο, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε στην έδρα της Βερόνα (1-1) και έμεινε ακόμη πιο μακριά από την κορυφή, αυξάνοντας την πίεση στον Μαουρίσιο Σάρι, ο οποίος μόνο ασφαλής δεν πρέπει να νιώθει στον πάγκο των «λατσιάλι».

Η ομάδα της Ρώμης προηγήθηκε με τον Ζακάνι (23'), αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν με τον Ανρί στο 70ο λεπτό, ενισχύοντας τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία. Να σημειωθεί πως από το 77' η Βερόνα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντούντα.