Bundesliga: «Πάρτι» της Ντόρτμουντ στην Κολωνία - Το ντέρμπι η Φράιμπουργκ | Τα αποτελέσματα

EPA/Friedemann Vogel, ΑΜΠΕ

Bundesliga: Εύκολο απόγευμα στην Κολωνία είχε η Ντόρτμουντ, που διέλυσε 4-0 την τοπική ομάδα, ενώ η Φράιμπουργκ επικράτησε 3-2 της Χόφενχαϊμ.

Σε… τροχιά Champions League παρέμεινε η Μπορούσια Ντόρτμουντ μετά την εύκολη νίκη της 4-0 επί της Κολωνίας. Ο Μάλεν έδωσε προβάδισμα στο 12’ στους Βεστφαλούς και στο 58’ ο Φούλκρουγκ με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 61ο λεπτό ο Μάλεν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ «έγραψε» το 3-0 και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μουκόκο.

Στο «Γιουρόπα Παρκ Στάντιον» η Φράιμπουργκ επικράτησε 3-2 της Χόφενχαϊμ στο ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα των Χόλερ (37’) και Γκρίφο (55’), αλλά στο 57’ ο Βέγκχορστ μείωσε και 20 λεπτά αργότερα, ο Μπέιερ ισοφάρισε. Τη νίκη στην Φράιμπουργκ έδωσε ο Σάλαϊ στο 85’.

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η Στουργκάρδη, 1-0 από την Μπόχουμ. Οι γηπεδούχοι πήραν βαθιά βαθμολογική… ανάσα με το τέρμα του Μπέρο από το 56’ όμως, το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με περίπου μία ώρα καθυστέρηση, καθώς οι οπαδοί των φιλοξενούμενων αρνούνταν να κατεβάσουν ένα πανό που είχαν σηκώσει.

Φράιμπουργκ-Χόφενχαϊμ 3-2

37’ Χόλερ, 55’ Γκρίφο, 85’ Σάλαϊ - 57’ Βέγκχορστ, 77’ Μπέιερ

Κολωνία-Ντόρτμουντ 0-4

12’, 61’ Μάλεν, 58’πεν. Φούλκρουγκ, 92’ Μουκόκο

Χαϊντενχάιμ-Βόλφσμπουργκ 1-1

45+2’ Γεντς - 7’ Τσέρνι

Ντάρμστατ-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2

61’ Γιούστβαν, 95’ Βίλχελμσον - 33’ Ενκουνκού, 52’ Κνάουφ

Μπόχουμ-Στουτγκάρδη 1-0