Premier League: «Ζωντανή» για τον τίτλο η Άρσεναλ - Τριάρα της Νιουκάστλ στην Άστον Βίλα

EPA/Peter Powell, ΑΜΠΕ

Premier League: Τις ελπίδες της για την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Αγγλία διατήρησε η Άρσεναλ μετά τη νίκη της 2-1 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Σίτι Γκράουντ». Μεγάλη εκτός έδρας νίκη 3-1 της Νιουκάστλ επί της Άστον Βίλα.

«Ζωντανή» στη «μάχη» του πρωταθλήματος έμεινε η Άρσεναλ. Το «συγκρότημα» του Μικέλ Αρτέτα έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ, με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ζεσούς. Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 65’ και στο 72’ είχε την ασίστ στον Σάκα που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Νότιγχαμ ήταν να μειώσει στο 89’ με τον Αβονίγι.

Στο άλλο σημαντικό ματς της βραδιάς, η Νιούκαστλ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα στο «Βίλα Παρκ» και υποχρέωσε τους «χωριάτες» σε απώλεια βαθμών στη «μάχη» για την κορυφή της Premier League.

Ο Σαρ «χτύπησε» δύο φορές σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, στο 32’ και το 36’ για να δώσει… αέρα δύο τερμάτων στις «καρακάξες», ενώ στο 52’ ο Μορένο έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του για το 3-0 των φιλοξενούμενων. Ο Ουάτκινς μείωσε στο 71’ για τη Βίλα.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής και το πρόγραμμα:

Τρίτη 30 Ιανουαρίου

• Νότιγχαμ Φόρεστ-Άρσεναλ 1-2 (89΄ Αβονίγι - 65΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς, 72΄ Σάκα)
  • Φούλαμ-Έβερτον 0-0
  • Λούτον-Μπράιτον 4-0 (1΄, 42΄, 56΄ Αντεμπάγιο, 3΄ Ογκμπένε)
  • Κρίσταλ Πάλας-Σέφιλντ Γιουν. 3-2 (17΄, 27΄ Έσε, 67΄ Ολίσε - 1΄ Μπρέρετον Ντίας, 20΄ ΜακΑτι)
  • Άστον Βίλα-Νιούκαστλ 1-3 (71΄ Γουάτκινς - 32΄, 36΄ Σαρ, 52΄ αυτ. Μορένο)