ΣΠΟΡ

Στέφανος Τσιτσιπάς – Ράφα Ναδάλ: Πάλεψε σαν λιοντάρι! Λύγισε από τον κορυφαίο σε επικό ματς! (vids)

Στέφανος Τσιτσιπάς Ράφα Ναδάλ

Στέφανος Τσιτσιπάς – Ράφα Ναδάλ: Σε ένα ματς που κράτησε 3 ώρες και 38 λεπτά, ο Έλληνας τενίστας έδωσε μεγάλη μάχη, αλλά τελικά λύγισε (2-1 σετ) από τον «βασιλιά του χώματος», ο οποίος κατέκτησε για 12η φορά το Barcelona Open

Σε ένα από τα κορυφαία ματς της χρονιάς κι όχι μόνο, Τσιτσιπάς και Ναδάλ έδωσαν μια τρομερή παράσταση και μας προσέφεραν έναν συγκλονιστικό τελικό.

Νικητής με 2-1 σετ (6-4, (6)6-7, 7-5) αναδείχθηκε ο Ισπανός θρύλος, ο οποίος έδειξε ότι παραμένει ο κορυφαίος στη χωμάτινη επιφάνεια.

Το γεγονός, όμως, ότι κατά τη διάρκεια της απονομής ο Τσιτσιπάς αποθεώθηκε από τους Ισπανούς που βρέθηκαν στις κερκίδες του court που φέρει το όνομα του Ναδάλ «μιλάει» από μόνο του για την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε ο Έλληνας πρωταθλητής.

Άλλωστε, δεν απείχε πολύ από το να κάνει άλλη μια τρομερή ανατροπή κόντρα στον αντίπαλο του. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Στέφανος, «εσβησε» δύο match points κι έστειλε τον αγώνα σε τρίτο σετ, ενώ είχε κι αυτός championship point, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε.

Ο Ναδάλ συνέχισε την εκπληκτική παράδοση του στους τελικούς της Βαρκελώνης, καθώς έκανε το «12 στα 12» κι επέστρεψε στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης.

Το LIVE του αγώνα

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο αγώνας διεξάγεται με την παρουσία κόσμου.

Το πρώτο σετ

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ναδάλ να σερβίρει πρώτος. Εξαιρετικός ο Ισπανός έκανε το 1-0 με love game.

1-1: Ο Τσιτσιπάς έχει μπει αρκετά νευρικά στο παιχνίδι, αλλά έστω και δύσκολα κατάφερε να υπερασπιστεί το σερβίς του.

1-2: Εντυπωσιακός ο Στέφανος, έκανε το break χωρίς να χάσει πόντο στο τρίτο game.

1-3: Μετά το πρώτο «μουδιασμένο» πεντάλεπτο, ο Έλληνας τενίστας παίζει με τον τρόπο που πρέπει για να πάρει το πρώτο σετ. «Σφράγισε» το break χωρίς να χάσει πόντο.

2-3: Ο Ισπανός έβγαλε αντίδραση και σε ένα game που κράτησε αρκετή ώρα, κατάφερε να «σβήσει» δύο break points του Τσιτσιπά.

2-4: Ένα ακόμα πολύ καλό σέρβις game για τον Στέφανο, ο οποίος χρειάζεται άλλα δύο για να πάρει το σετ.

3-4: Μολονότι ο Έλληνας πρωταθλητής του άσκησε και πάλι πίεση, οι Ναδάλ κράτησε το σερβίς του.

4-4: Ο Ναδάλ εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο από τα ισάριθμα break point που είχε κι ισοφάρισε! Πολύ ωραίο παιχνίδι από δύο κορυφαίους του αθλήματος.

5-4: Για πρώτη φορά μετά το πρώτο game ο Ναδάλ περνάει μπροστά. Ο Ισπανός με όπλο το αποτελεσματικό σερβίς του «έσβησε» δύο break points και τελικά πήρε το προβάδισμα. Ο Τσιτσιπάς έχει 1/6 σε break points στο ματς.

6-4: Ο Ναδάλ έκανε την αντεπίθεση του στα τελευταία game και με ακόμα ένα break έκλεισε το πρώτο σετ. Σε ένα ισορροπημένο σετ ο Ισπανός έδειξε γιατί είναι ο κορυφαίος στη χωμάτινη επιφάνεια.

Το δεύτερο σετ

1-0: Πέμπτο κερδισμένο game για τον Ναδάλ, ο οποίος έχει βρει ρυθμό και δείχνει ασταμάτητος.

1-1: Πολύ σημαντικό game για τον Στέφανο, ο οποίος υπερασπίστηκε το σερβίς του και παράλληλα έβαλε τέλος στο σερί του αντιπάλου του.

1-2: Όπως και στο πρώτο σετ, έτσι και στο δεύτερο, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το break στο τρίτο game. Μετράει 2/8 break points.

1-3: Ο Τσιτσιπάς «σφράγισε» το break του και παίρνει προβάδισμα δύο game, όπως ακριβώς είχε κάνει και στο πρώτο σετ.

2-3: Ο Ναδάλ κράτησε το σερβίς του και μείωσε σε απόσταση ενός game.

3-3: Ο Ναδάλ πήρε πίσω το break. Ο Τσιτσιπάς «έσβησε» δύο break points, αλλά στο τρίτο ο Ισπανός πήρε το game.

4-3: Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον εντυπωσιακό Ισπανό να βρίσκεται πίσω, αλλά στη συνέχεια να κάνει την ανατροπή. Ο Τσιτσιπάς δείχνει σε κάποιες επιθέσεις διστακτικός

4-4: Έβγαλε αντίδραση ο Στέφανος, ο οποίος ισοφάρισε με love service game

5-4: Το forehand έκανε και πάλι τη ζημιά στον Τσιτσιπά, με τον Ναδάλ να είναι πλέον ένα game μακριά από τον τίτλο

5-5: Τρομερός ο Τσιτσιπάς! Βρέθηκε πίσω με 15-40, αλλά κατάφερε να «σβήσει» το διπλό match point και να ισοφαρίσει.

6-5: Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 0-40, αλλά ο Ναδάλ κέρδισε πέντε σερί πόντους κι απέφυγε το break.

6-6: Δεν παραδίδεται ο Τσιτσιπάς! Ισοφάρισε και πλέον το δεύτερο σετ θα κριθεί το tie break

Tie break: Μαγικός Τσιτσιπάς! Πήρε το tie break με 8-6 κι ισοφάρισε σε 1-1, κάτι που σημαίνει ότι ο τίτλος θα κριθεί στο τρίτο σετ. Ο Στέφανος δεν πτοήθηκε όταν έχασε δύο ευκαιρίες για να κλείσει το σετ στο 6-4.

Το τρίτο σετ

0-1: Καλό ξεκίνημα στο τρίτο σετ για τον Τσιτσιπά, ο οποίος υπερασπίστηκε το σερβίς του.

1-1: Απάντησε με love service game ο Ναδάλ, ο οποίος εκμεταλλεύεται σε όλο το ματς το εκπληκτικό σερβίς του.

1-2: Το αποτελεσματικό πρώτο σερβίς του Στέφανου, του επιτρέπει να διατηρήσει το προβάδισμα.

2-2: Ο Τσιτσιπάς «στρίμωξε» αρκετά τον Ναδάλ, αλλά εκείνος βρήκε τον τρόπο να κρατήσει το σερβίς του. Είναι η πρώτη φορά που ο Ισπανός δεν χάνει με 1-3 σε κάποιο σετ.

2-3: Κρατάει το σερβίς του ο Έλληνας πρωταθλητής σε ένα game που κράτησε αρκετή ώρα. Τρομερή η μάχη στη Βαρκελώνη.

3-3: Η απάντηση του Ναδάλ είναι ξανά εντυπωσιακή, καθώς ισοφάρισε χωρίς να χάσει πόντο. Συμπληρώσαμε πλέον τρεις ώρες παιχνιδιού.

3-4: Love service game στο love service game από τον Τσιτσιπά! Δεν έχουμε δει μέχρι τώρα break στο τρίτο σετ.

4-4: Τρίτο συνεχόμενη love service game, με τον Ναδάλ να πετυχαίνει το δεύτερο του και να ισοφαρίζει.

4-5: Ένα game μακριά από τον πρώτο τίτλο της καριέρας του στη Βαρκελώνη βρίσκεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς! Ο Ναδάλ σερβίρει για να μείνει στο ματς

5-5: Ζωντανός ο Ναδάλ! Ο Ισπανός κατάφερε να «σβήσει» τον championship point του Τσιτσιπά και ισοφάρισε.

6-5: Ο Ισπανός άσκησε μεγάλη πίεση στον Στέφανο, ο οποίος κατάφερε να «σβήσει» τρία break points. Τελικά, στο τέταρτο ο Ναδάλ πήρε το game και σερβίρει για τον τίτλο.

7-5: Στο τρίτο του match point ο Ναδάλ τα κατάφερε! Λύγισε τον Τσιτσιπά και κατέκτησε τον 12ο τίτλο του στο Barcelona Open