Μαρία Σάκκαρη: Πάλεψε αλλά «λύγισε» στον τελικό – Ήττα από την ανώτερη Κόνταβεϊτ (videos)

Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 0-2 σετ (2-6, 5-7) από την Ανέτ Κόνταβεϊτ στον τελικό του WTA 500 J&T Banka Ostrava Open.

Η Σάκκαρη έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει τον δεύτερο τίτλο της καριέρας, μολονότι έδωσε μεγάλη μάχη με την τενίστρια από την Εσθονία.

Η Κόνταβεϊτ έκανε ένα… σχεδόν τέλειο παιχνίδι κι είχε απαντήσεις στην πίεση που της άσκησε η 26χρονη αντίπαλος της. Ειδικά, στο δεύτερο σετ που ήταν και το πιο ανταγωνιστικό έδειξε ότι ήταν σε τρομερή κατάσταση.

Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι η Εσθονή έκανε το καλύτερο ματς της καριέρας της και κατέκτησε άξια τον τρίτο τίτλο της στο WTA. Είναι χαρακτηριστικό ότι ολοκλήρωσε τον τελικό, έχοντας 26 winners και 76% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς, αλλά και 69% στο δεύτερο! Γενικότερα, έμοιαζε σαν να είναι παντού στο court!

Η Ελληνίδα τενίστρια από την πλευρά της δεν μπόρεσε να έχει τη συνέπεια που είχε στο σερβίς της στα προηγούμενα ματς. Μην ξεχνάμε, όμως, ότι από τη Δευτέρα (27/9) θα γράψει κι επίσημα ιστορία, καθώς θα βρεθεί στο Νο10 του κόσμου.

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα από το LIVE του Newsbomb.gr

Σάκκαρη - Κόνταβεϊτ 0-2 (2-6, 5-7)

Το πρώτο σετ

1-1 Οι δύο τενίστριες ξεκίνησαν, υπερασπιζόμενες το σερβίς τους.

1-3 Η Κόνταβεϊτ έκανε το break και πήρε προβάδισμα δύο game.

1-4 Η Εσθονή "σφράγισε" το break της με ένα πολύ καλό service game.

2-5 Η Μαρία σερβίρει για να παραμείνει στο σετ

2-6 Σχεδόν αλάνθαστο πρώτο σετ από την Κόνταβεϊτ που κάνει με σχετική ευκολία στο 1-0.

Το δεύτερο σετ

0-1 Δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το break point που είχε η Σάκκαρη κι η αντίπαλος της κράτησε το σερβίς της.

1-2 Κράτησε το σερβίς της η Μαρία, το ίδιο έκανε, όμως, κι η Εσθονή

2-2 Οι δύο τενίστριες κρατούν το σερβίς τους στα πρώτα game του δεύτερου σετ

3-3 Love service game για τη Σάκκαρη

3-4 Η Μαρία άσκησε πίεση αλλά πίεση αλλά η Κόνταβεϊτ κράτησε το σερβίς της

4-4 Με επιμονή και υπομονή, η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς της

4-5 Ένα game μακριά από τον τρίτο τίτλο της καριέρας της Εσθονή. Η Σάκκαρη θα σερβίρει για να μείνει στο ματς.

5-5 Η Μαρία είναι ζωντανή! Δεν εγκατέλειψε τη μάχη και δικαιώθηκε!

5-6 Απίθανη η Κόνταβεϊτ, σερβίρει για να μείνει στο ματς η Μαρία

5-7 Break και νίκη για την εκπληκτική Εσθονή!

Έγκλημα στη Ρόδο: Νέες αποκαλύψεις για τον γυναικοκτόνο - «Τις τελευταίες μέρες τον φοβόταν πολύ»

ΕΝΦΙΑ 2021: Εδώ θα βρείτε τα εκκαθαριστικά σας - Τέλος το Taxisnet

Ρόδος: Ο 40χρονος είχε δικογραφίες σε βάρος του για απειλές και βία σε βάρος συντρόφων του