Κολύμβηση: «Χάλκινος» ο Χρήστου! Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα

Απόστολος Χρήστου
Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το πρώτο μετάλλιό του σε μικρή πισίνα

Κολύμβηση: Λίγα λεπτά μετά τον θρίαμβο του Ανδρέα Βαζαίου, η Ελλάδα κατέκτησε δεύτερο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στο Καζάν.

Ο Απόστολος Χρήστου κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο με 49.87 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Μάλιστα, ο αθλητής του Πάνου Βελέντζα βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ (49.98) που είχε σημειώσει στον ημιτελικό της Πέμπτης (4/11).

Ο Χρήστου κατέκτησε το πρώτο μετάλλιό του σε μικρή πισίνα, μετά τα τρία -επίσης χάλκινα- που έχει κερδίσει στο ίδιο αγώνισμα, σε ισάριθμα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 50άρας πισίνας.

Νικητής του αγωνίσματος αναδείχθηκε το μεγάλο φαβορί, ο Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ (49.13), ο οποίος χρειάστηκε πάντως να δώσει μάχη με τον Ρουμάνο πρωταθλητή Ευρώπης στην 50άρα, Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα (49.31), για να διατηρήσει για τρίτη σερί διοργάνωση τον τίτλο. Ο έτερος Ρώσος του τελικού, ο Πάβελ Σαμουσένκο, κυνήγησε ως το τέλος τον Χρήστου, αλλά τελικά αρκέστηκε στην τέταρτη θέση με 49.92.