Στέφανος Τσιτσιπάς: Η «κατάρα» συνεχίστηκε στο Ρότερνταμ - Απώλεσε τον τίτλο από τον ανώτερο Αλιασίμ

Στέφανος Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε 2-0 σετ (4-6, 2-6) από τον Φέλιξ Οζέρ-Αλιασίμ στον τελικό του Rotterdam Open και δεν μπόρεσε να σπάσει την «κατάρα» σε τελικούς ATP 500

Την όγδοη ήττα του σε ισάριθμους τελικούς σε «500άρι» γνώρισε ο Τσιτσιπάς, ο οποίος εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων.

Ο Αλιασίμ ήταν ανώτερος και πήρε δίκαια τη νίκη, πανηγυρίζοντας τον πρώτο τίτλο καριέρας στο ATP, μετά από οκτώ αποτυχημένες προσπάθειες. Ο 21χρονος Καναδός έφερε το ματς εκεί που ήθελε κι ήταν καλύτερος στα περισσότερα κομμάτια του παιχνιδιού, την ώρα που ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να αποφύγει τα λάθη.

Η εικόνα του αγώνα ήταν παρόμοια και στα δύο σετ, με τον Αλιασίμ να κάνει break στο πρώτο game κι από εκεί και πέρα να υπερασπίζεται το σερβίς του και να μην επιτρέπει στον Έλληνα πρωταθλητή να «απαντήσει».