Roland Garros: Με «σπασμένα φρένα» στον τελικό η Σβιόντεκ – «Έπιασε» τη Σερένα Ουίλιαμς

Roland Garros

Roland Garros: Η φοβερή και τρομερή Ίγκα Σβιόντεκ προκρίθηκε στον τελικό του γαλλικού Grand Slam, πιάνοντας παράλληλα τη Σερένα Ουίλιαμς στη λίστα με τα μεγαλύτερα σερί νικών.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε με 2-1 σετ (6-2, 6-1) της Ντάρια Κασάτκινα, σε ένα ματς που κράτησε μόλις 65 λεπτά!

Αυτή ήταν η 34η συνεχόμενη νίκη για τη νεαρή Πολωνή, η οποία έπιασε έτσι τη Σερένα Ουίλιαμς στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας. Σε περίπτωση, μάλιστα, που η Σβιόντεκ κατακτήσει το Roland Garros, τότε θα πιάσει στην κορυφή τη Βίνους Ουίλιαμς, η οποία είχε πετύχει 35 διαδοχικές επικρατήσεις.

Η 21χρονη τενίστρια περιμένει να μάθει την αντίπαλο της, η οποία θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, ο οποίος ξεκινά αυτή την ώρα. Σε αυτόν κοντράρονται η Κόκο Γκοφ με τη Μαρτίνα Τρεβιζάν.