Wimbledon: Έγραψε ιστορία ο Νόβακ Τζόκοβιτς – Προκρίθηκε στον 32ο τελικό Grand Slam

Νόβακ Τζόκοβιτς

Wimbledon: Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε 3-1 σετ (2-6, 6-3, 6-2, 6-4) τον Κάμερον Νόρι και προκρίθηκε στον τελικό του βρετανικού Grand Slam, γράφοντας ιστορία.

Ο «Νόλε» εξασφάλισε την 32η παρουσία του σε αγώνα τίτλου ενός major τουρνουά κι έμεινε μόνος στην κορυφή της σχετικής λίστας, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ρότζερ Φέντερερ (31).

Στον τελικό της Κυριακής (10/7, 16:00) θα αντιμετωπίσει τον Νικ Κύργιο, διεκδικώντας τον τέταρτο συνεχόμενο τίτλο του στο Wimbledon και 21ο σε Grand Slam.

Ο Τζόκοβιτς έκανε άλλη μια ανατροπή στον ημιτελικό, καθώς πήρε τρία συνεχόμενα σετ, μετά την απώλεια του πρώτου. Χρειάστηκε 2 ώρες και 37 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Βρετανού, γράφοντας ιστορία.

Η ώρα και το κανάλι του τελικού

Ο τελικός του Wimbledon ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Νικ Κύργιο θα διεξαχθεί την Κυριακή (10/7). Το ματς τίτλου θα ξεκινήσει στις 16:00 και θα έχει τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime.