ATP Finals: Μεγάλη νίκη για τον Τσιτσιπά, 2-1 τον Μεντβέντεφ (video)

Στέφανος Τσιτσιπάς
O Στέφανος Τσιτσιπάς
AP Photo

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, νίκησε 2-1 (6-3, 6-7(11), 7-6(1)) τον Ντανίλ Μεντβέντεφ και κρατάει την τύχη στα χέρια του, όσον αφορά στην πρόκριση στους «4» των ATP Finals.

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, Τσιτσιπάς και Μεντβέντεφ έπαιζαν την επιβίωση τους στο Τορίνο.

Η μάχη ήταν τρομερή, με τον 24χρονο Έλληνα να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά, στέλνοντας… σπίτι του τον Ρώσο.

Με αυτή τη νίκη ο Έλληνας πρωταθλητής έμεινε ζωντανός στην πορεία για πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος πέτυχε μπρέικ με το... καλημέρα και κατάφερε να φτάσει με 6-3 στο 1-0.

Συγκλονιστικό το δεύτερο σετ

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες υπερασπίστηκαν το σερβίς του και το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί έγινε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και τελικά ο Ρώσος με 13-11 έφτασε στο 7-6 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Άντεξε στο τρίτο σετ

Στο τρίτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς δέχθηκε μπρέικ.

Στο τέλος όμως κατάφερε να το πάρει πίσω και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ήταν καλύτερος και πιο ψύχραιμος και με 7-1 πήρε τη νίκη με 2-1 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάζεται πλέον νίκη επί του Αντρέι Ρούμπλεφ για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.