Αλέξανδρος Γκιννής: Δεύτερος στον κόσμο! Πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Βαγγέλης Πάτας

AP Photo/Marco Trovati

Αλέξανδρος Γκιννής: Τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της ελληνικής χιονοδρομίας πέτυχε ο Έλληνας σκιέρ, ο οποίος έγινε ο πρώτος αθλητής από τη χώρα μας που κατακτά μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού σκι.

Ο Γκιννής τα κατάφερε λίγες μόλις ημέρες, μετά το πρώτο μετάλλιο που έφερε στην Ελλάδα σε αγώνα της σειράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο 28χρονος κατέκτησε το ασημένιο στην τεχνική κατάβαση κι έγραψε ξανά ιστορία, σε διάστημα λίγων ημερών. Αυτή, βέβαια, είναι η μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της ελληνικής χιονοδρομίας. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νορβηγός, Χένρικ Κρισόφερσεν, ενώ το χάλκινο πήρε ο Άλεξ Βινάτσερ, από την Ιταλία.

H δεύτερη κατάβαση του Αλέξανδρου Γκιννή που έδωσε στον 28χρονο πρωταθλητή το μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι στην Κουρσεβέλ της Γαλλίας.