Στέφανος Τσιτσιπάς: Τον περιμένει ο Νόβακ Τζόκοβιτς, αν αποκλείσει τον Αλκαράθ στο Roland Garros

Νόβακ Τζόκοβιτς
EPA/CAROLINE BLUMBERG

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα είναι ο αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή, σε περίπτωση που αποκλείσει τον Κάρλος Αλκαράθ και προκριθεί στα ημιτελικά του Roland Garros.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει σε περίπου μία ώρα το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Σε περίπτωση που αποκλείσει τον Ισπανό τενίστα, ο 24χρονος θα προκριθεί στους «4», όπου θα παίξει με τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο «Νόλε» νίκησε, με ανατροπή, 3-1 σετ (4-6, 7-6(0), 6-2, 6-4), τον Κάρεν Χατσάνοφ, ο οποίος πήρε το πρώτο με 6-4.

Ο Ρώσος τενίστας έβαλε δύσκολα στον Τζόκοβιτς, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1, επικρατώντας 7-0 στο tie break του δεύτερου σετ. Με τη φόρα που απέκτησε, επιβλήθηκε 6-2 για το 2-1, ενώ άκρως ανταγωνιστικό ήταν και το τέταρτο σετ.

Οι δύο τενίστες ήταν ισόπαλοι 4-4, αλλά ο Τζόκοβιτς με το δεύτερο break του πήρε το προβάδισμα και τελικά τη νίκη, η οποία ήταν 90η του στο Παρίσι.