Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός με ανατροπή στο Wimbledon – Διακόπηκε δύο φορές ο αγώνας λόγω βροχής

Μαρία Σάκκαρη

Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια είπε πρόωρο «αντίο» στο Wimbledon, καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ από την Μάρτα Κόστγιουκ, σε ένα ματς που πέρασε από «σαράντα κύματα», λόγω της βροχόπτωσης.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να φτάσει μακριά στο βρετανικό Grand Slam, σε έναν παιχνίδι που ήταν άκρως επεισοδιακό.

Η βροχή έκανε άνω κάτω το πρόγραμμα, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να μην γίνει την Τρίτη (4/7), αλλά σήμερα (5/7), όπου ξανά είχε δύο διακοπές για τον ίδιο λόγο.

Ολοκληρώθηκε, πάντως, κανονικά με την Κόστγιουκ να παίρνει την πρόκριση με ανατροπή και πλέον περιμένει την επόμενη αντίπαλο της, η οποία θα προκύψει από το ζευγάρι Πάουλα Μπαντόσα - Άλισον Ρίσκε-Αμιτράι.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε εντυπωσιακά στην πρεμιέρα της στο Wimbledon, καθώς πήρε με 6-0, μέσα σε 26 λεπτά, το πρώτο σετ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η 21χρονη Ουκρανή «απάντησε», παίρνοντας με 7-5 το δεύτερο, κερδίζοντας τα δύο τελευταία games.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, η Κόστγιουκ κυριάρχησε προηγήθηκε με 4-1 και παρά το break της Σάκκαρη σε εκείνο το σημείο, επικράτησε με 6-2, για να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή.