ΣΠΟΡ

Κρίμα κι άδικο για την Εθνική πόλο ανδρών - Έχασε δική της πρόκριση στους «4» του Παγκοσμίου

Η Ελλάδα βρέθηκε να προηγείται 10-8 της Ιταλίας δύο λεπτά πριν το τέλος του προημιτελικού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου, αλλά με δικά της μεγάλα λάθη ηττήθηκε 11-10 κι έχασε την πρόκριση στην τετράδα, έχοντας σοβαρά παράπονα κι από τη διαιτησία.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με τρομερές απίθανες ανατροπές, η εθνική πόλο των ανδρών ηττήθηκε 11-10 από την Ιταλία στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου της Ντόχα και έμεινε εκτός τετράδας, μετά από δύο συνεχόμενες παρουσίες στο βάθρο.

Η Ελλάδα ξεκίνησε ιδανικά το ματς και προηγήθηκε με 4-1, αλλά μια τραβηγμένη αποβολή του Αργυρόπουλου την άφησε 4 λεπτά με παίκτη λιγότερο, με την Ιταλία να παίρνει το προβάδισμα.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κατάφερε όμως να ανακάμψει με τρομερή προσπάθεια και προηγήθηκε 10-8, στα 2,5 λεπτά πριν από τη λήξη. Εκεί όμως οι παίκτες της Εθνικής τα έκαναν όλα λάθος και οι «σετεμπέλο», χάρη σε γκολ του Ντι Φούλβιο 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία.

Η Ελλάδα θα παίξει για τις θέσεις 5-8 με το Μαυροβούνιο, το πρωί της Πέμπτης (15/2, 11:00).

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-5, 3-2, 2-3

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Φοντέλι (π.π.), 1-1 Γενηδουνιάς (π.π.), 2-1 Γκιουβέτσης (π.π.), 3-1 Παπαναστασίου (κόντρα), 4-1 Φουντούλης (πέναλτι), 4-2 Ντι Σόμα (μπάσιμο), 4-3 Κοντέμι (πέναλτι), 4-4 Κοντέμι (π.π.), 4-5 Πρεσούτι (π.π.), 4-6 Ετσενίκε (π.π.), 5-6 Καλογερόπουλος (π.π.), 5-7 Νταμόντε (περιφέρεια), 6-7 Νικολαΐδης (π.π.), 7-7 Βλαχόπουλος (π.π.), 7-8 Βελότο (π.π.), 8-8 Βλαχόπουλος (πέναλτι), 9-8 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 10-8 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 10-9 Φοντέλι (π.π.), 10-10 Ντι Σόμα (πέναλτι), 10-11 Ντι Φούλβιο (περιφέρεια).

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία), Ντερβιέ (Γαλλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 1, Αργυρόπουλος, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος, Καλογερόπουλος 1, Παπανικολάου

ΙΤΑΛΙΑ (Σάντρο Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Νταμόντε 1, Φοντέλι 2, Ρεντζούτο, Ετσενίκε 1, Πρεσούτι 1, Μπρούνι, Ντι Σόμα 2, Βελότο 1, Νικόζια, Κοντέμι 2, Ιόκι Γκράτα