Ολυμπιακοί Αγώνες 2016 - Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη της Κροατίας επί της Ισπανίας με 72-70

Η Κροατία έκανε την μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών και κέρδισε με 72-70 την Ισπανία για την 1η αγωνιστική του Β ομίλου.

Οι Ισπανοί αν και ήταν μέχρι την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ παρουσίασαν τάσεις αυτοκαταστροφής και κατέρρευσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Γκασόλ προσπάθησε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Σάριτς με ένα επιβλητικό κόψιμο του είπε «όχι».

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Πάου Γκασόλ με 26π., ενώ για τους νικητές ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 32-38, 47-54, 72-70