Μέγας Τσιτσιπάς - Συνεχίζει στους «8» στη Ρώμη με αντίπαλο τον Φέντερερ

AP Photo

Ερχόμενος με κεκτημένη ταχύτητα από το Masters της Μαδρίτης, όπου κατάφερε να φτάσει ως τον τελικό της διοργάνωσης αποκλείοντας στους «4» τον Ράφα Ναδάλ στο... σπίτι του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεζίζει την ξέφρενη πορεία του και στο Όπεν της Ρώμης.

Ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε και δεύτερη νίκη σε μία ημέρα, αφού μετά την εύκολη επικράτηση επί του Γιαννίκ Σίνερ το μεσημέρι, κατέβαλε και την αντίσταση του Ιταλού Φάμπιο Φονίνι τον Φονίνι με 2-0 σετ (6-4, 6-3) στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, στο απλό Ανδρών και πέρασε στα προημιτελικά όπου θα βρει απέναντι του τον Ρότζερ Φέντερερ.

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr

Ο Έλληνας τενίστας ο οποίος έχει ανέβει στο Νο 7 της παγκόσμιας κατάταξης δεν δυσκολεύτηκε στην αναμέτρηση με τον Φονίνι (Νο 12).

Επικράτησε μέσα σε μια ώρα και δώδεκα λεπτά, ενώ σε καμία στιγμή του αγώνα δεν έχασε το προβάδισμα που πήρε από την αρχή του αγώνα.