Είναι σε καλό δρόμο

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 2-1 της Πολόνια Βαρσοβίας στο Γιένμπαχ...

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 2-1 της Πολόνια Βαρσοβίας στο Γιένμπαχ και έδειξε καλά στοιχεία. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον Κέβιν Μιραλάς, ο οποίος τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε κουτσαίνοντας με πάγο στο πόδι.

Απέναντι σε μια ομάδα που είναι πιο έτοιμη, καθώς το πρωτάθλημα στην Πολωνία ξεκινάει στις 29 Ιουλίου, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετά καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, με πρέσινγκ, πίεση και κίνηση στο γήπεδο. Νωθρή ήταν η εικόνα που παρουσίασε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, ωστόσο ακόμη και έτσι κατάφερε να πετύχει το γκολ που του έδωσε και τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε την ομάδα του με τον Κοστάντσο κάτω από τα δοκάρια, τον Γκαλίτσιο δεξί μπακ, τον Χολέμπας αριστερό και τους Αβραάμ και Τοροσίδη στο κέντρο της άμυνας. Αμυντικά χαφ ήταν οι Σουμπίνιο και Ουρτάδο, μπροστά τους σε ελέύθερο ρόλο ο Γκρμπιτς, ενώ την τριάδα της επίθεσης αποτελούσαν Χαβίτο (δεξιά), Ριέρα (αριστερά) και Πάντελιτς (κορυφή).