Νίκη για Ολυμπιακό... σε ματς θρίλερ

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα, μια νίκη που ήρθε μπροστά στο λιγοστό κοινό που βρέθηκε στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν δύσκολα με 81-74 της Φενέρμπαρχτσε/Ούλκερ, μια νίκη που οφείλεται κατά μεγάλο μέρος στην καλή άμυνα.

Με τους Σπανούλη (22π.) και Πρίντεζη (21π.) να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους στο Β' ημίχρονο και να σημειώνουν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να φτάσει σε μία σημαντική πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα.

olyfen2

Οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν στα αποδυτήρια την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, περιόρισαν στο δεύτερο τα λάθη και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση πέτυχαν το στόχο τους. Ο Χάινς έχασε το κρίσιμο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα (5 φάουλ), ενώ ο Λούκας στην επανεμφάνιση του αγωνίστηκε μόλις 7 λεπτά (2π.). Στον αντίποδα, Σεφολόσα με νταμπλ-νταμπλ (17π.-12ρ.), Γκιστ (14π.) και Ούκιτς (13π.) «άγγιξαν» με την απόδοση τους ένα σπουδαίο διπλό.