ΜΠΑΣΚΕΤ

Μουντομπάσκετ 2019: Βραζιλία - Ελλάδα 79 - 78: Ήττα στο «θρίλερ» και τώρα… τρέχουμε (vids+pics)

Μουντομπάσκετ 2019: Η Εθνική Ελλάδας «αυτοκτόνησε» κόντρα στη Βραζιλία
INTIME

Μουντομπάσκετ 2019: Βραζιλία - Ελλάδα: Η Εθνική βρέθηκε στο +10 στο ημίχρονο του αγώνα με τη Βραζιλία, ήταν τραγική για ενάμιση δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την απίστευτη ανατροπή που πήγε να κάνει στο φινάλε.

Χάθηκε μια… μάχη, αλλά όχι κι ο πόλεμος για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019.

Η «γαλανόλευκη» αν είχε καταφέρει να νικήσει τη Βραζιλία θα ήταν ήδη στην επόμενη φάση και σε θέση ισχύος, όμως, δεν βρήκε τον τρόπο να ανταπεξέλθει στο «ξύλο» των Λατίνων και να διατηρήσει την εξαιρετική της εικόνα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο, το «μπλοκάρισμα» του Αντετοκούνμπο από την ομάδα του Πέτροβιτς και οι κακές επιλογές στην επίθεση, έφεραν την απώλεια του προβαδίσματος με την Ελλάδα να «κυνηγάει» στο τέλος του παιχνιδιού.

Η «γαλανόλευκη» προσπάθησε να κάνει μια τεράστια ανατροπή, από αυτές που μας έχει συνηθίσει στα μεγάλα τουρνουά, όμως, δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει. Η εθνική ομάδα έφτασε να παίξει το ματς σε μια… ζαριά, με τις τρεις κερδισμένες βολές του Κώστα Σλούκα 2.1’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, με το διεθνή γκαρντ να ευστοχεί στις δυο πρώτες αλλά τον Φελίτσιο να διώχνει πάνω από το καλάθι την τρίτη και να χαρίζει νίκη 79-78 στους Βραζιλιάνους.

Έτσι, η Βραζιλία θα πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο και η Ελλάδα θα παίξει «τελικό» πρόκρισης με τη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη. Όποια ομάδα πάρει τη νίκη, θα είναι κι αυτή που θα περάσει στη Β’ φάση του τουρνουά.

Μουντομπάσκετ 2019: Βραζιλία - Ελλάδα - Εκεί κρίθηκε ο αγώνας

Το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο της εθνικής ομάδας, ουσιαστικά ήταν αυτό που κόστισε σε μεγάλο βαθμό. Από το 40-30 υπέρ της «γαλανόλευκης» στο ημίχρονο, η Βραζιλία με επί μέρους 26-13 βρέθηκε να προηγείται στο ξεκίνημα της τέταρτης.

Μάλιστα, άνοιξε τη διαφορά της λόγω των κακών επιλογών της Ελλάδας στην επίθεση.

Τα… δώρα των Βραζιλιάνων στο τέλος έφεραν το παιχνίδι να κριθεί στη «ρουλέτα» των βολών και στο ένα σουτ, όμως, η τύχη που βοήθησε ως ένα σημείο για να έρθει η μερική ανατροπή, γύρισε την πλάτη στον Σλούκα στην τελευταία βολή που θα οδηγούσε τον αγώνα στην παράταση.

Μουντομπάσκετ 2019: Βραζιλία - Ελλάδα: Ο MVP του αγώνα

Ο Άντερσον Βαρεζάο έκανε... όργια για τη Βραζιλία με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, στατιστική που του απέφερε 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, όμως, μερίδιο στον τίτλο του κορυφαίου διεκδικεί και ο Φελίτσιο που έδιωξε τη μπάλα από το καλάθι στην τελευταία βολή του Σλούκα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.