Ευρωμπάσκετ: Εντυπωσιακή νίκη η Εθνική Γυναικών – «Τελικός» με Βουλγαρία!

Ευρωμπάσκετ 2021: Η Εθνική Γυναικών επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας κόντρα στην Ισλανδία, επικράτησε 95-58 και πλέον ετοιμάζεται να τα παίξει όλα για όλα κόντρα στη Βουλγαρία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα δώσει το επόμενο παιχνίδι της στη «φούσκα» της Λιουμπλιάνα το Σάββατο (6/2) και θέλει νίκη με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφορά.

Σε περίπτωση που καταφέρει τα παραπάνω κόντρα στις Βουλγάρες, τότε θα έχει ελπίδες να βρεθεί ανάμεσα στις πέντε καλύτερες δεύτερες από τους εννιά ομίλους των προκριματικών, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2021.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε την Εθνική στο +5 (17-22), η «γαλανόλευκη» έδειξε διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, εκτόξευσε τη διαφορά στο ημίχρονο στο +12 (31-43), για να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 10-24 στην τελευταία περίοδο και να «αγγίξει» την κατοστάρα.

«Κλειδιά» της αποψινής επιτυχίας η άμυνα, η διάθεση στη δημιουργία (24 ασίστ) και φυσικά τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, με την Εθνική να έχει 56% στα σουτ εντός πεδιάς, με 11/22 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-43, 48-71, 58-95.
ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Αλεξανδρή, Μποσγανά 12 (2), Δίελα 6 (2), Σωτηρίου 4, Βιντσιλαίου Αγγ., Χριστινάκη 13 (1), Φασούλα 10, Νικολοπούλου 7 (1), Παυλοπούλου 2, Σπανού 15, Σπυριδοπούλου 18 (4), Σταμολάμπρου 8 (1).