ΜΠΑΣΚΕΤ

Eurocup: Αποκλείστηκε ο Προμηθέας, ήττα από την ανώτερη Βίρτους - Δείτε τα highlights

Προμηθέας Eurocup
Intime

Eurocup: Ο Προμηθέας πάλεψε κόντρα στην ανώτερη Βίρτους Μπολόνια, αλλά ηττήθηκε (61-83) κι έμεινε οριστικά εκτός από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Πάτρας ήταν ανταγωνιστική για 20 λεπτά, αλλά πλήρωσε τα λάθη και την κακή εικόνα που είχε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν δίχως τον Μίλος Τεόντοσιτς, έκαναν επιμέρους 32-14 το συγκεκριμένο διάστημα κι έφτασαν εύκολα στο «διπλό». Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου, μετά και τη νίκη της Μπούρσασπορ επί της Βαλένθια, έμειναν και μαθηματικά εκτός συνέχειας.

Η ομάδα της Πάτρας είχε μόλις 5/16 τρίποντα και 12/24 βολές, με τον Ρογκαβόπουλο να είναι ο μοναδικός που αποτέλεσε απειλή για την ιταλική άμυνα. Ως εκ τούτου, τρίτη διαδοχική ήττα και 12η σε 16 αγώνες ήρθε φυσιολογικά.

Στο ημίχρονο του αγώνα, ο Προμηθέας βράβευσε τον Βασίλη Σπανούλη για την προσφορά του στο μπάσκετ.