Euroleague, Μονακό – Ολυμπιακός 64-60: Την… πάτησε ξανά!

Euroleague: Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, αλλά σε ακόμα ένα ματς δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά που πήρε κι ηττήθηκε (64-60) από τη Μονακό, για τη 18η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» την… πάτησαν για ακόμα μια φορά, μολονότι το μομένουμ έδειχνε ιδανικό για να πάρει άλλη μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 34-22 στο 16’, αλλά από εκεί και πέρα δεν μπόρεσαν να περιορίσει τους γηπεδούχους. Η Μονακό έκανε σερί 15-0 σε έξι λεπτά (16’ – 22’) και πήρε αυτοπεποίθηση, κρατώντας τον Ολυμπιακό στους οκτώ πόντους στην τρίτη περίοδο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 53-53, αλλά στο φινάλε νίκησε ο πιο σκληρός κι αυτός που το ήθελε περισσότερο, σε ένα ματς που η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έμεινε χαμηλά. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 12-6 κι άφησαν πίσω τους την ελληνική ομάδα, η οποία έχει πλέον ρεκόρ 11-7.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Νέντοβιτς, Μπάλακ
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60
ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 6 (1τρ., 6ριμπ., 7ασ.), Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακουντού 9 (1τρ., 6ριμπ.), Ντιάλο 16 (2), Μοτιεγιούνας 6 (8ριμπ.), Ουαταρά 3 (1), Χολ 2, Τζέιμς 19 (4τρ., 5ριμπ., 7λ.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ (7ασ.), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (7ριμπ.), Σλούκας 10 (1), Βεζένκοβ 4 (8ριμπ.), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 12 (4τρ.), Μπλακ 7, ΜακΚίσικ 6 (1)