Μουντομπάσκετ, 8ος όμιλος: Εκτός των «16» η Γαλλία, ήττα αποκλεισμός απ’ τη Λετονία

Μουντομπάσκετ: Οι Λετονοί επικράτησαν 88-86 των Γάλλων και τους άφησαν εκτός πρόκρισης απ’ τον όμιλο σε μια απογοητευτική διοργάνωση.

Κάτι απ’ το ποδοσφαιρικό Παγκόσμιο Κύπελλο της Ασίας το 2002, θυμίζει το μπασκετικό του 2023 για τη Γαλλία. Οι «τρικολόρ» μετά το διασυρμό απ’ τον Καναδά στην πρώτη αγωνιστική, ηττήθηκαν και απ’ τη Λετονία με 88-86, στη μεγαλύτερη έκπληξη της διοργάνωσης μέχρι τώρα. Αυτόματα μένουν εκτός της φάσης των «16» καθώς η χώρα της Βαλτικής προκρίθηκε μαζί με τους Καναδούς.

Η επιτυχία της Λετονίας γίνεται ακόμη μεγαλύτερη καθώς έχει πάει στο Παγκόσμιο χωρίς τον Πορζίνγκις. Μάλιστα οι Γάλλοι βρέθηκαν να προηγούνται με 13 πόντους στο ματς, αλλά δεν κατάφεραν να διαχειριστούν σωστά το παιχνίδι και οι Λετονοί τους νίκησαν στο τέλος. Είναι χαρακτηριστικό πως στην 4η περίοδο η Λετονία έβαλε 26 πόντους και δέχτηκε μόλις 12.

Ο Ματίας Λεσόρ αγωνίστηκε 11 λεπτά και είχε 4 πόντους με 2/2 σουτ και 5 ριμπάουντ. O Μουσταφά Φαλ απ’ την άλλη, σε 5,5 λεπτά συμμετοχής ήταν άποντος και είχε 1 ριμπάουντ. Κορυφαίος των ηττημένων ο Φουρνιέ με 27 και ο Γιαμπουσέλε ακολούθησε με 18.

Για τους θριαμβευτές, 22 είχε ο Ζάγκαρς, 20 ο Σμιτς και 15 ο Μπέρτανς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-26, 53-49, 74-62, 74-62, 86-88