Μουντομπάσκετ 2023, Λιθουανία-Ελλάδα 92-67: Πάλεψε για 30 λεπτά, αλλά κατέρρευσε και αποκλείστηκε

Μουντομπάσκετ 2023: Η ελλιπέστατη Εθνική Ελλάδας είχε ψυχή και μαχητικότητα για 30 λεπτά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο παραδόθηκε στην ανώτερη Λιθουανία, γνώρισε τη συντριβή και έμεινε εκτός 8άδας.

Η προσπάθεια της Εθνικής Ελλάδας για διάκριση στο Μουντομπάσκετ 2023 δέχθηκε καθοριστικό πλήγμα το απόγευμα της Παρασκευής (1/9).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη γνώρισε τη συντριβή (92-67) στον σημαντικό αγώνα με τη Λιθουανία για την 1η αγωνιστική του 10ου ομίλου, στη φάση των «16», έμεινε εκτός 8άδας (που θα της έδινε το δικαίωμα να διεκδικήσει ένα απευθείας εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι) και πλέον θα παίξει αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16.

Ουόκαπ και Λαρεντζάκης με τρομερή ευστοχία οδηγούσαν την Εθνική Ελλάδας στο πρώτο μέρος, στο οποίο προηγήθηκε και με +8, αλλά το δεύτερο μέρος ανήκε στην παρέα του Γιόνας Βαλαντσιούνας που εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά ήδη από σήμερα, αφήνοντας εκτός και το Μαυροβούνιο, επόμενο αντίπαλο των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη την Κυριακή (3/9), σε ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπέντζιους 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπραζντέικις 18 (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ντίμσα 6 92), Γιοκουμπάιτις 19 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Καρινιάουσκας, Κουζμίνσκας 5 (1), Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 8 (1), Νορμάντας 3 (1), Σεντεκέρσκις, Σιρβίντις, Βαλαντσιούνας 15 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης, Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 17 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Μωραΐτης 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου (0/4 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 7, Γουόκαπ 21 (3/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Λιθουανία:18/29 δίποντα, 15/24 τρίποντα, 11/13 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 7 επιθετικά), 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 18 φάουλ, 13 λάθη

Ελλάδα: 13/33 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 11/13 βολές, 26 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάιθη, 18 φάουλ