Μουντομπάσκετ, 13ος όμιλος: Έσπασαν το ρόδι οι Φιλιππίνες

Μουντομπάσκετ 2023: Παρθενική νίκη στη διοργάνωση για τους Φιλιππινέζους που δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στην Κίνα (96-75).

Άργησε αλλά τα κατάφερε η ομάδα των Φιλιππίνων. Οι εκ των διοργανωτών του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ, επικράτησαν για πρώτη φορά στη διοργάνωση. Η Κίνα ήταν το «θύμα» τους και μάλιστα με ευκολία, καθώς το ματς ολοκληρώθηκε 96-75 για τον όμιλο των θέσεων 17-32.

Κορυφαίος των νικητών χωρίς συναγωνισμό, ο Τζόρνταν Κλάρκσον. 34 πόντους (6/8 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ), στατιστικά που οδήγησαν τις Φιλιππίνες στην παρθενική τους νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι διοργανωτές έκαναν σκορ 34-11 και τελείωσαν τα πάντα στην αναμέτρηση. Οι Κινέζοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-40, 73-51, 96-75.

Διαιτητές: Βάσκες (Πουέρτο Ρίκο), Λίσζκα (Πολωνία), Αλ-Σουγουαϊλί (Ιράκ)

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Τσοτ Ρέγες): Αμπάντο 14, Αγκιλάρ, Κλάρσκον 34 (5), Εντού 5, Φατζάρντο 9, Μαλόνζο, Πέρεζ, Πογκόι 7, Ράμος 11, Ραβένα, Σότο 12, Τόμπσον 4.

ΚΙΝΑ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Κούι 2, Φου 2, Μ. Χου 12, Τζ, Χου 10, Λι Κάιερ 17, Γουάνγκ, Τσανγκ 13 (1), Τζ. Ζάο, Ρ. Ζάο 12, Π. Ζου, Κ. Ζου 2, Τζ. Ζου 5.