NBA: Θετικός ο Βεζένκοφ, «τρομακτικός» Ντόντσιτς κι ο αγέραστος, Λεμπρον Τζέιμς – Τα αποτελέσματα

NBA Σάσα Βεζένκοφ
AP Photo/Jeff Chiu

NBA: Ο Σάσα Βεζένκοφ πήρε την ευκαιρία του κι είχε θετική παρουσία στη νίκη (105-98) των Σακραμέντο Κινγκς επί των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, για το In-Season Tournament.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού δεν έπαιξε πολύ, αλλά όσο βρέθηκε στο παρκέ έκανε αυτό που ήθελε ο προπονητής του.

Ο Βεζένκοφ αγωνίστηκε με τους βασικούς και μέτρησε 6 πόντους με 2/3 τρίποντα, ένα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι ένα φάουλ σε 8 λεπτά. Η ετοιμότητα που έδειξε μπορεί να του δώσει περισσότερα λεπτά στο μέλλον.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε τριπλ νταμπλ (17π, 12ριμπ., 13ασ.), ενώ οι Χέρτερ (28π.) και Μάρεϊ (24π.) έβαλαν τα «μεγάλα» σουτ για τους Κινγκς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν σε… τρελά κέφια και σημείωσε 44 πόντους (11/12διπ., 6/9τρ., 4/4βολ.), συν 6 ριμπάουντ κι 6 ασίστ, οδηγώντας τους Μάβερικς στην εύκολη επικράτηση (144-126) επί των απογοητευτικών Κλίπερς.

Οι Λέικερς επέστρεψαν από το -14 κι επικράτησαν 122-119 των Σανς στο Φίνιξ σε ένα απολαυστικό ματς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο… αγέραστος, ΛεΜπρον Τζέιμς, ο οποίος έκανε τα πάντα στο παρκέ, έχοντας 32 πόντους (11/17 σουτ), 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ.