Euroleague, Παναθηναϊκός AKTOR - Ρεάλ Μαδρίτης 78-90: Κατάρρευση και «βασιλική» επικράτηση στο ΟΑΚΑ

Eurokinissi

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός AKTOR πάλεψε στα ίσια τη Ρέαλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, ωστόσο, ένα μπλακ άουτ 7 λεπτών στο 3ο δεκάλεπτο, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Βασίλισσας, η οποία επικράτησε 90-78.

Με τον Κέντρικ Ναν να δείχνει ιδιαίτερα… ορεξάτος στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός AKTOR έδειχνε ικανός για να πάρει τη νίκη απέναντι στους πρωτοπόρους της φετινής Euroleague, ωστόσο, η κατάρρευση επτά λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε την ευκαιρία στους «μερέγχες» να κάνουν σερί 22-1 και να πάρουν σαφές προβάδισμα για τη νίκη, την οποία κατέκτησαν στο «κλειστό» του ΟΑΚΑ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την… ελληνική διαβολοβδομάδα που είχε, αφού μετά την επικράτηση επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, την Τρίτη (05/12), επιβλήθηκε και του Παναθηναϊκού AKTOR, το βράδυ της Πέμπτης (07/12) στο ΟΑΚΑ και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 12-1. Αντίθετα, οι «πράσινοι» έπεσαν στο 6-7.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με υψηλό τέμπο, με τον Κέντριν Ναν να αποτελεί τη μόνιμη απειλή για το καλάθι της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «πράσινοι» με σερί 17-8 κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα 21-17 στο 8’ όμως, ο Χεζόνια σήμανε την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων που «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (24-23).

Οι «μερέγχες» συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 9 πόντων (35-26) στο 13’. Ωστόσο, ο Κέντρικ Ναν έδωσε και πάλι τη λύση για το «τριφύλλι», το οποίο «έτρεξε» σερί 14-2 και έφτασε στο +3 (40-37) στο 17’. Όμως, η Ρεάλ βρήκε και πάλι τις λύσεις και πήγε στα αποδυτήρια με το +1 (46-45).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα 3 πόντων (48-51), όμως η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στη «Βασίλισσα». Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη των «πράσινων» και την αστοχία τους από το τρίποντο, με αποτέλεσμα να τρέξουν σερί 22-1 και να πάρουν προβάδισμα 17 πόντων (52-70) στο 29'.

Η επιστροφή του Σλούκα στο παρκέ βοήθησε τον Παναθηναϊκό να τρέξει ένα σερί 8-0 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου (63-72), αλλά ένα τρίποντο του Γιουλ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90.

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 4, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 6 (2), Γκραντ 5 (1), Ναν 24 (3), Λεσόρ 18, Γκριγκόνις 3 (1), Μήτογλου 15, Μαντζούκας.

Ρεάλ Μαδρίτης (Τσους Ματέο): Κοζέρ 5 (1), Ρούντι 3 (1), Καμπάσο 8, Χεζόνια 19 (2), Ντεκ 16 (2), Πουαριέ 2, Ταβάρες 10, Γιουλ 11 (3), Εντιαγιέ 2, Μούσα 14 (4).