NBA: Θεαματικό φινάλε στην Ατλάντα, «έσβησαν» οι Σανς στο Ορλάντο - Όλα τα highlights

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Δείτε τα αποτελέσματα και βίντεο όλα τα highlights από τις αναμετρήσεις του ΝΒΑ.

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο οι Μάτζικ επικράτησαν με 113-98 των Σανς στο Ορλάντο παρά τους 44 πόντους του Ντέβιν Μπούκερ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν 85-82 στο τέλος της τρίτης περιόδου αλλά ήταν καταιγιστικοί στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 31-13 έφτασαν στη νίκη. Έτσι το Ορλάντο βελτίωσε το ρεκόρ του σε 24-22 και βρίσκεται στην 8η θέση της Ανατολής ενώ το Φοίνιξ «έπεσε» στο 26-20 και καταλαμβάνει την 6η θέση στη Δύση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πάολο Μπανκέρο με 26 πόντους, ενώ 16 πόντους και 12 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μο Βάγκνερ. Για τους «ήλιους», που σκόραραν μόλις τέσσερις πόντους στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, πέραν του Μπούκερ που προσπαθούσε σχεδόν μόνος του (16/24 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/11 βολές), ο μοναδικός άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 15.

Τρομερό φινάλε στην αναμέτρηση Χοκς-Ράπτορς, με τον Σαντίκ Μπέι να δίνει τη νίκη 126-125 στα «γεράκια» με φόλοου-κάρφωμα μετά το άστοχο λέι απ του Τρέι Γιανγκ, 1 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη του αγώνα στο «Philips Arena».

Ο ήρωας της Ατλάντα έκανε season-high με 26 πόντους και παράλληλα είχε 13 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάνγκ ήταν επίσης «διπλός» με 30 πόντους και 12 ασίστ. Ο Κλιντ Καπελά τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Τζέιλεν Τζόνσον πρόσθεσε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Οι Ράπτορς είχαν κορυφαίο τον Τζόρνταν Νουόρα, με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Σκότι Μπαρνς είχε 24 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ πρόσθεσε 16.