ΜΠΑΣΚΕΤ

Μουντομπάσκετ 2014: Νέα Ζηλανδία - Λιθουανία 71-76

Παρά την πίεση που τους ασκήθηκε η Λιθουανία κατάφερε να επικρατήσει με 76-71 της Νέα Ζηλανδίας και να προκριθεί στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ.

Η Λιθουανία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας και, τώρα, θα παίξει με το νικητή του αγώνα Τουρκία - Αυστραλία.( Οι Νεοζηλανδοί με τρία διαδοχικά τρίποντα στις αρχές της τέταρτης περιόδου προσπέρασαν, αλλά ο επιθετικός «οίστρος» του σέντερ των Τορόντο Ράπτορς, Γιόνας Βαλαντσιούνας (22 πόντοι, 13ριμπάουντ, τρία κοψίματα) και το τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις, ένα λεπτό πριν από τη λήξη, χάρισαν στη χάλκινη στο Μουντομπάσκετ του 2010 Λιθουανία την τέταρτη πρόκρισή της στην οκτάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου σε ισάριθμες συμμετοχές. Με 26 πόντους ο Κόρεϊ Ουέμπστερ διακρίθηκε για τους Νεοζηλανδούς, που επιστρέφουν πλέον στο Ουέλινγκτον.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά μετά το τζάμπολ το συγκρότημα το Γιόνας Καζλάουσκας επέβαλλε το ρυθμό του πραγματοποιώντας επιμέρους σκορ 23-9 στην πρώτη περίοδο, με επιθετικές «αιχμές» τους δύο ΝΒΑers Μοντεγιούνας και Βαλαντσιούνας. Οι Νεοζηλανδοί κατάφεραν να απεγκλωβιστούν από την πιεστική άμυνα της Λιθουανίας, εν συνεχεία μείωσαν στους εννέα δύο φορές, 19-28 και 21-30, με τον Ουέμπστερ να μετρά εννέα πόντους στο πρώτο μέρος. Από την άλλη, οι Λιθουανοί έστω κι αν δέχθηκαν επιμέρους σκορ 17-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν τον τρόπο να διατηρούν σημαντική διαφορά στο προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια στο +10 (26-36). Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι Νεοζηλανδοί πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 6-2, μειώνοντας σε 32-38. Με πολυφωνία στην επίθεση, όμως, η Λιθουανία είχε πάντα απαντήσεις διατηρώντας διαφορά της τάξης των 10-11 πόντων. Και με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Νέναντ Βούτσινιτς είδε την ομάδα του να ευστοχεί σε τρία διαδοχικά τρίποντα και να προσπερνά τους Λιθουανούς με 59-58, 7.12' πριν από τη λήξη. Από τη γραμμή του φάουλ και για τις δύο ομάδες το σκορ έφθασε 61-61, αλλά με 4/4 βολές εν συνεχεία ο Γιόνας Βαλαντσιούνας διαμόρφωσε το 65-61 υπέρ της ομάδας του. Με το Βούκονα ψύχραιμο η Νέα Ζηλανδία έφερε το ματς στα ίσα, με 2.42' να απομένουν, όμως ο Βαλαντσιούνας και ο Μοντεγιούνας πήραν από το... χέρι τη Λιθουανία, διαμόρφωσαν το 69-65 και, επί της ουσίας, «καθάρισαν» τη νίκη. Μάλιστα, ο Γιόνας Ματσιούλις με τρίποντο άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα (65-72), με τους αντιπάλους τους απλώς να μειώνουν το σκορ στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 9-23, 26-36, 50-58, 71-76.

Νέα Ζηλανδία (Βούτσινιτς): Τέιτ, Μπάρτλετ, Πένι 6, Βούκονα 9, Κένι, Κ. Ουέμπστερ 26 (3), Αμπερκρόμπι 6, Άντονι 4, Φοτού 11 (2), Φρανκ 3 (1), Λο, Τ. Ουέμπστερ 6.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 11 (2), Γιουσκεβίτσιους 2, Κουζμίνσκας 2, Ντ. Λαβρίνοβιτς 10 (2), Ματσιούλις 5 (1), Σεϊμπούτις 9, Γιασάιτις, Μοτεγιούνας 8, Κ. Λαβρίνοβιτς 2, Γιανκούνας 2, Βαλαντσιούνας 22, Βασιλιάουσκας 3 (1).