Στον τελικό του Πρωταθλήματος Τύπου η DPG

Την νίκη με 65-57 κόντρα στον ΑΝΤΕΝΝΑ πήρε η DPG και προκρίθηκε στον τελικό του Πρωταθλήματος Τύπου

Την ευκαιρία να διεκδικήσει για μια ακόμα φορά τον τίτλο του Πρωταθλήματος Τύπου θα έχει η DPG η οποία επικράτησε με 65-57 του ΑΝΤΕΝΝΑ στο κλειστό του Αγίου Θωμά και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί την Κυριακή. Οι παίκτες του Απόστολου Λιόγκα μπήκαν πολύ καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και επέβαλλαν το ρυθμό τους κλείνοντας το μπροστά στο σκορ με 16-9 . Στη συνέχεια βέβαια ο ΑΝΤΕΝΝΑ ισορρόπησε το ματς αλλά και πάλι η DPG βρήκε τις λύσεις και τελικά πήρε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Κάβουρας, ο οποίος σε 38:23 λεπτά συμμετοχής είχε 20 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ενώ ο Απόλλωνας Λιακόπουλος είχε σε 29:12 λεπτά συμμετοχής 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Γιάννη Κουβόπουλο (είχε 11 πόντους και οκτώ ριμπάουντ) να βάζει όπως και οι συμπαίκτες του το δικό του «λιθαράκι» προκειμένου η DPG να πάρει την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό.