Bundesliga: Στο... τέλος κερδίζει η Μπάγερν Μονάχου! - Όλα τα γκολ (videos)

Γερμανία: Μολονότι δεν διανύει την καλύτερη περίοδο της σεζόν της, η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε 2-1 στην έδρα της Λεβερκούζεν και θα κάνει γιορτές στην κορυφή της Bundesliga.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχουν αρκετά προβλήματα, αλλά κι οι αντίπαλοι της απλά... δεν μπορούν! Η Λεβερκούζεν ήταν πρωτοπόρος, αήττητη και βρέθηκε μπροστά στο σκορ, ωστόσο στο φινάλε αυτή που πανηγύρισε ήταν η Μπάγερν, η οποία προσπέρασε τους γηπεδούχους, αναγκάζοντας τους παράλληλα να γνωρίσουν και την πρώτη ήττα τους.

Βέβαια, για να πάρουν οι φιλοξενούμενοι τη νίκη χρειάστηκε και το τραγικό λάθος του Τα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κίμιχ, ο οποίος επέστρεψε μετά από απουσία ενάμιση μήνα λόγω τραυματισμού, έκλεψε την μπάλα κι έδωσε στον Λεβαντόφσκι, ο οποίος δεν λάθεψε.

Τα αποτελέσματα κι οι σκόρερ

Σάββατο (19/12)

Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 1-2 (14΄ Σικ - 43΄, 90+3΄ Λεβαντόφσκι)

Λειψία-Κολωνία 0-0

Γκλάντμπαχ-Χοφενχάιμ 1-2 (34΄πεν. Στιντλ – 75΄ Κράμαριτς, 86΄ Σεσενιόν)

Σάλκε-Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-1 (53΄ Κλος)

Μάιντς-Βέρντερ Βρέμης 0-1 (90΄ Ντινκτσί)

Άουγκσμπουργκ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (53΄αυτ. Φραμπέργκερ, 87΄ Ιλσάνκερ)

Παρασκευή (18/12)

Ουνιόν Βερολίνου-Ντόρτμουντ 2-1 (57΄ Αβονίγι, 78΄ Φρίντριχ - 60΄ Μουκόκο)

Το πρόγραμμα της Κυριακής (20/12)

Φράιμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου (16:30)

Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη (19:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 13 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 30, Λεβερκούζεν 28, Λειψία 28, Ντόρτμουντ 22, Ουνιόν Βερολίνου 21, Βόλφσμπουργκ 21 (12αγ.), Στουτγκάρδη 18 *(12αγ.), Γκλάντμπαχ 18, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 17, Άουγκσμπουργκ 16, Χοφενχάιμ 15, Βέρντερ Βρέμης 14, Φράιμπουργκ 14 (12αγ.), Χέρτα Βερολίνου 13 (12αγ.), Κολωνία 11, Αρμίνια Μπίλεφελντ 10, Μάιντς 6, Σάλκε 4.