Premier League: Όλα τα γκολ του Σαββατοκύριακου (videos)

Premier League: Δείτε όλα τα γκολ που σημειώθηκαν την 15η αγωνιστική της... Boxing Day στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Μετά το πρώτο, άκρως χορταστικό, «πιάτο» της Boxing Day, το πρόγραμμα της Κυριακής (27/12) περιελάμβανε τέσσερις αγώνες στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

«Γκέλα» για την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, η οποία μολονότι στο πρώτο ημίχρονο είχε μέχρι και 85% κατοχή κόντρα στη Γουεστ Μπρομ, δεν «καθάρισε» το ματς και τελικά είδε τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ήταν η πρώτη φετινή απώλεια των πρωταθλητών στο «Anfield» και ήρθε από μια ομάδα που είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά είχε πάρει βαθμό και στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι.

Μολονότι προηγήθηκε στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα με τον Ντεμπελέ, η Τότεναμ δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Γουλβς. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 86' για το τελικό 1-1, που μάλλον δεν άφησε καμία από τις δύο ικανοποιημένη.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία, η Λιντς νίκησε 1-0 την Μπέρνλι, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάτρικ Μπάμφορντ μόλις στο 5ο λεπτό. Αυτό ήταν το δέκατο γκολ του 27χρονου σε 15 ματς στο πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο οι Μαρκ Βίντουκα (σε 9 αγώνες) κι ο Τόνι Γεμπόα (σε 14) χρειάστηκαν λιγότερα ματς για να φτάσουν τον συγκεκριμένο αριθμό τερμάτων.

Η Μπράιτον προηγήθηκε δύο φορές στο Λονδίνο, αλλά η Γουέστ Χαμ κατάφερε να ισοφαρίσει, με το τελικό 2-2 να διαμορφώνεται στο 82ο λεπτό με κεφαλιά του Σούτσεκ.

Γουλβς - Τότεναμ 1-1 (86΄ Σαΐς - 1΄ Ντομπελέ)

Λίβερπουλ - Γουεστ Μπρομ 1-1 (12΄ Μανέ - 82΄ Ατζάι)

Γουεστ Χαμ - Μπράιτον 2-2 (60΄ Τζόνσον, 82΄ Σούτσεκ - 44΄ Μοπέ, 70΄ Ντανκ)

Λιντς- Μπέρνλι 1-0 (5' πεν. Μπάμφορντ)

Τα αποτελέσματα και τα highlights του Σαββάτου (26/12)

Μάντσεστερ Σίτι - Νιουκάστλ 2-0 (14΄ Γκουντογάν, 55΄ Τόρες)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 0-1 (80΄ Σίγκουρντσον)

Άρσεναλ - Τσέλσι 3-1 (34΄ πέν. Λακαζέτ, 44΄ Τζάκα, 56΄ Σακά - 86΄ Άμπραχαμ)

Άστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (5΄ Τραορέ, 66' Χάους, 76' Ελ Γκαζί)

Φούλαμ - Σαουθάμπτον 0-0

Λέστερ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (31΄ Μπαρνς, 85΄ Βάρντι - 23΄ Ράσφορντ, 79΄ Φερνάντες)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 15 αγώνες): Λίβερπουλ 32, Έβερτον 29, Λέστερ 28, Μάντσεστερ Γιουν. 26 (14αγ.), Μάντσεστερ Σίτι 26 (14αγ.), Τότεναμ 26, Τσέλσι 25, Σαουθάμπτον 25, Άστον Βίλα 25 (13αγ.), Γουέστ Χαμ 22, Γουλβς 21, Λιντς 20, Νιούκαστλ 18 (14αγ.), Κρίσταλ Πάλας 18, Άρσεναλ 17, Μπέρνλι 13 (14αγ.), Μπράιτον 13, Φούλαμ 11, Γουέστ Μπρομ 8, Σέφιλντ Γιουν. 2

Κορονοϊός: Χριστούγεννα με εκατοντάδες κρούσματα - Ποιες περιοχές είναι στο... κόκκινο!