Bundesliga: Η Γκλάντμπαχ έριξε στο... καναβάτσο την Μπάγερν! - Τα γκολ της επικής ανατροπής

Bundesliga: Η Γκλάντμπαχ επέστρεψε από το 0-2, νίκησε 3-2 κι ανάγκασε την Μπάγερν Μονάχου στη δεύτερη φετινή της ήττα στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία βρέθηκε να κερδίζει με 2-0 στο 26ο λεπτό, ωστόσο στο τέλος της βραδιάς δεν πήρε τίποτα από το ματς.

Για την ακρίβεια η Μπάγερν γεύτηκε την πρώτη της ήττα μετά από τρεις μήνες και κάτι ημέρες, καθώς είχε να χάσει από τις 27 Σεπτεμβρίου! Τότε η Χόφενχαϊμ είχε επικρατήσει 4-1.

Αυτή τη φορά τη ζημιά την έκανε η... πεισματάρα Γκλάντμπαχ, η οποία δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε μια μεγάλη ανατροπή. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ σε 14 λεπτά, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιόνας Χόφμαν, ο οποίος σημείωσε δυο τέρματα κι έδωσε μια ασίστ.

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 3-2 (36', 45' Χόφμαν, 49' Νόιχαους - 20' Λεβαντόφσκι, 26' Γκορέτσκα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 14 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 33 (15αγ.), Λειψία 31, Λεβερκούζεν 28, Ντόρτμουντ 25, Oυνιόν Βερολίνου 24, Βόλφσμπουργκ 24, Γκλάντμπαχ 24 (15αγ.), Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 20, Φράιμπουργκ 20, Άουγκσμπουργκ 19, Στουτγκάρδη 18, Χέρτα Βερολίνου 16, Χοφενχάιμ 15, Βέρντερ Βρέμης 14, Κολωνία 11, Αρμίνια Μπίλεφελντ 10, Μάιντς 6, Σάλκε 4.