Όλα τα γκολ από Αγγλία, Ισπανία, Γερμανία και Ιταλία (videos)

Δείτε όλα τα τέρματα που σημειώθηκαν το Σάββατο (9/1) σε Κύπελλο Αγγλίας, La Liga, Bundesliga και Serie A.

«Πλούσια» ήταν η ποδοσφαιρική δράση το Σάββατο (9/1) στα κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, με εξαίρεση φυσικά την Premier League. Στην Αγγλία ήταν ημέρα Κυπέλλου με τη διεξαγωγή αγώνων από τον τρίτο γύρο του FA Cup.

Στην Ισπανία, το πέρασμα της καταιγίδας «Filomena» δημιούγησε προβλήματα στην ομαλή διεξαγωγή των αγώνων της La Liga. Μάλιστα, οι έντονες χιονοπτώσεις που πλήττουν τη Μαδρίτη οδήγησαν στην αναβολή της αναμέτρησης Ατλέτικο Μαδρίτης - Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Το ματς της Ρεάλ Μαδρίτης με την Οσασούνα στην Παμπλόντα διεξήχθη κανονικά, ωστόσο οι συνθήκες ήταν εξαιρετικά δύσκολες. Αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο «στραβοπάτημα» των Μαδριλένων, οι οποίοι έμειναν στο «μηδέν».

ΑΓΓΛΙΑ (FA Cup - 3oς γύρος)

Η ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα Άρσεναλ δυσκολεύτηκε κόντρα στην ανταγωνιστική Νιουκάστλ αλλά τελικά πήρε την πρόκριση, έστω κι αν χρειάστηκαν την παράταση. Οι «κανονιέρηδες» νίκησαν 2-0.

Η Λέστερ προκρίθηκε με εμφατικό τρόπο, καθώς επικράτησε 4-0 στην έδρα της Στόουκ, ενώ η Μπέρνλι γλίτωσε τον αποκλεισμό στις καθυστερήσεις, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Τελικά, πήρε την πρόκριση στα πέναλτι.

Αντίθετα, θύμα έκπληξεις έπεσε η Γουεστ Μπρομ, η οποία αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Μπλάκπουλ. Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη (3-2 την Μπρίστολ Ρόβερς) σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ η Φούλαμ χρειάστηκε την παράταση για να λυγίσει 2-0 την ΚΠΡ.

Η Έβερτον τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Ρόδεραμ, την οποία τελικά «λύγισε» με γκολ του Ντουκουρέ στο τρίτο λεπτό της παράτασης, ενώ η «χτυπημένη» από τον κορονοϊό Ντέρμπι Κάουντι αποκλείστηκε από την ερασιτεχνική Τσόρλεϊ, η οποία νίκησε 2-0.

Έβερτον-Ρόδεραμ 2-1 (1-1κ.α.)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Κάρντιφ 1-0

Στόουκ Σίτι-Λέστερ 0-4

Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς-Φούλαμ 0-2 (0-0 κ.α.)

Γουίκομ-Πρέστον 4-1

Μπέρνλι-Μίλτον Κέινς Ντονς 1-1 (4-3 στα πέναλτι)

Έξετερ-Σέφιλντ Γουένσντεϊ 0-2

Μπλάκπουλ-Γουέστ Μπρομ 2-2 (3-2 στα πέναλτι)

ΙΣΠΑΝΙΑ (La Liga - 18η αγωνιστική)

Η Ρεάλ Μαδρίτης «κόλλησε» στο 0-0 στη χιονισμένη έδρα της Οσασούνα. Το έργο και των δύο ομάδων ήταν εξαιρετικά δύσκολο καθώς ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε πολύ κακή κατάσταση λόγω της χιονόπτωσης που έπεφτε διαρκώς. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο αγώνας δεν ήταν σίγουρο ότι θα διεξαχθεί μέχρι και την τελευταία στιγμή και τελικά διεξήχθη λόγω και των υπεράνθρωπων προσπαθειών από τους υπαλλήλους του γηπέδου.

Η Μπαρτσελόνα θύμισε την εντυπωσιακή ομάδα των περασμένων ετών και πέρασε... αέρας από την έδρα της Γρανάδα, επικρατώντας με 4-0. Οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν και πάλι στην τρίτη θέση, στο -4 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία όμως έχει τρία ματς λιγότερα!

Τρομερό ματς έγινε ανάμεσα στη Σεβίλλη και τη Σοσιεδάδ, με την ομάδα της Ανδαλουσίας να κερδίζει 3-2, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιουσέφ Εν-Νεσιρί. Ο Μαροκινός επιθετικός έκανε χατ τρικ, σε ένα ματς όπου μπήκαν τέσσερα γκολ στα πρώτα 14 λεπτά!

Σεβίλλη-Σοσιεδάδ 3-2 (4΄, 7΄, 46΄ Εν-Νεσίρι - 5΄αυτ. Ντιέγκο Κάρλος, 14΄ Ίσακ)

Γρανάδα-Μπαρτσελόνα 0-4 (12΄, 63΄ Γκριεζμάν, 35΄, 42΄ Μέσι)

Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο Αναβλήθηκε

Θέλτα-Βιγιαρεάλ 0-4 (5' Μορένο, 14' Γκόμες, 19' Παρέχο, 31' Νίνιο)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 17 αγώνες): Ατλέτικο Μαδρίτης 38 (15αγ.), Ρεάλ Μαδρίτης 37 (18αγ.), Μπαρτσελόνα 34 (18αγ.), Βιγιαρεάλ 32 (18αγ.), Σεβίλλη 30 (16αγ.), Σοσιεδάδ 30 (19αγ.), Γρανάδα 24, Θέλτα 23 (18αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 21 (18αγ.), Κάντιθ 20, Μπέτις 20, Εϊμπαρ 19, Λεβάντε 18 (16αγ.), Αλαβές 18, Βαγιαδολίδ 18, Χετάφε 17 (16αγ.), Βαλένθια 16, Έλτσε 16 (15αγ.), Οσασούνα 15 (17αγ.), Ουέσκα 12

Λεβάντε-Εϊμπαρ

Κάντιθ-Αλαβές

Έλτσε-Χετάφε

Βαγιαδολίδ-Βαλένθια

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Bundesliga - 15η αγωνιστική)

Η Λειψία είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο η Ντόρτμπουντ κράτησε στο... ρετιρέ την Μπάγερν Μονάχου. Η Μπορούσια επικράτησε 3-1 στην έδρα των «ταύρων» και πλησίασε στο -5 τους Βαυαρούς.

Ένα... βήμα πριν την ισοφάριση του χειρότερου σερί στην ιστορία της Bundesliga, η Σάλκε έδειξε σημάδια ζωής, επικρατώντας 4-0 της Χόφενχαϊμ! Οι «βασιλικοί μπλε» μετρούσαν 30 συνεχόμενα ματς δίχως νίκη, ένα λιγότερο από το απόλυτο (αρνητικό) ρεκόρ της -ερασιτεχνικής σήμερα- Τασμάνια Βερολίνου, την περίοδο 1965-66.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο 20χρονος, Μάθιου Χοπ, ο οποίος ήρθε από το... πουθενά κι έκανε χατ τρικ! Μάλιστα, η Σάλκε ξεκόλλησε από την τελευταία θέση εκεί που βρίσκεται πλέον η Μάιντς, η οποία ηττήθηκε 2-0 από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στην έδρα της.

Η Λεβερκούζεν δεν κατάφερε να νικήσει ούτε σήμερα (9/1), τουλάχιστον όμως απέφυγε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, καθώς ο Σικ ισοφάρισε (1-1) στο εντός έδρας ματς με τη Βέρντερ Βρέμης. Να θυμίσουμε ότι η Μπάγερ είχε βρεθεί λίγο πριν τα Χριστούγεννα στην κορυφή της κατάταξης.

Εντυπωσιακή η Φράιμπουργκ, συνέτριψε 5-0 την Κολωνία που έμεινε για τέταρτο σερί ματς πρωταθλήματος χωρίς νίκη και χωρίς γκολ, ενώ σε ένα συναρπαστικό ματς στο Βερολίνο, η Βόλφσμπουργκ απέσπασε 2-2 από την Ουνιόν, αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 51΄, λόγω αποβολής του Άρνολντ.

Λεβερκούζεν-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (73΄ Σικ - 52΄ Τοπράκ)

Φράιμπουργκ-Κολωνία 5-0 (18΄ Ντεμίροβιτς, 39΄ Χέφλερ, 59΄ Σάλαϊ, 69΄ Λίνχαρτ, 79΄ Χέλερ)

Ουνιόν Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 2-2 (29΄ Μπέκερ, 52΄ Άντριχ - 10΄ Στέφεν, 66΄πεν. Βέγκχορστ)

Σάλκε-Χοφενχάιμ 4-0 (42΄, 57΄, 63΄ Χοπ, 80΄ Χαρίτ)

Μάιντς-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (24΄πεν., 72΄πεν. Αντρέ Σίλβα)

Λειψία-Ντόρτμουντ 1-3 (89΄ Σόρλοθ - 55΄ Σάντσο, 71΄, 84΄ Χάαλαντ)

Τα αποτελέσματα της Παρασκευής (8/11)

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 3-2 (36', 45' Χόφμαν, 49' Νόιχαους - 20' Λεβαντόφσκι, 26' Γκορέτσκα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 15 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 33, Λειψία 31, Λεβερκούζεν 29, Ντόρτμουντ 28, Oυνιόν Βερολίνου 25, Βόλφσμπουργκ 25, Γκλάντμπαχ 24, Φράιμπουργκ 23, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 23, Άουγκσμπουργκ 19 (14αγ.), Στουτγκάρδη 18 (14αγ.), Χέρτα Βερολίνου 16 (14αγ.), Βέρντερ Βρέμης 15, Χοφενχάιμ 15, Κολωνία 11, Αρμίνια Μπίλεφελντ 10 (14αγ.), Σάλκε 7, Μάιντς 6.

Άουγκσμπουργκ-Στουτγκάρδη

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Χέρτα Βερολίνου

ΙΤΑΛΙΑ (Serie A - 17η αγωνιστική)

Η Μίλαν έδειξε χαρακτήρα και συνήλθε άμεσα μετά την ήττα στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους. Οι «ροσονέρι» νίκησαν εύκολα την Τορίνο με 2-0 και ανέβηκαν στο +4 από τη δεύτερη Ίντερ.

Η Αταλάντα συνεχίζει την ανοδική της πορεία, καθώς έκανε εντυπωσιακό πέρασμα (4-1) από την έδρα της Μπενεβέντο. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μπέργκαμο.

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Τζένοα, η οποία νίκησε 2-0 τη Μπολόνια και βγήκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μπενεβέντο-Αταλάντα 1-4 (50΄ Σάου - 30΄ Ίλισιτς, 69΄ Τολόι, 71΄ Ζαπάτα, 86΄ Μουριέλ)

Τζένοα-Μπολόνια 2-0 (44΄ Ζάιτς, 55΄ Ντέστρο)

Μίλαν-Τορίνο 2-0 (25' Λεάο, 36' πέν. Κέσι)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 16 αγώνες): Μίλαν 40 (17αγ.), Ίντερ 36, Ρόμα 33, Αταλάντα 31, Γιουβέντους 30 (15αγ.), Σασουόλο 29, Νάπολι 28 (15αγ.), Λάτσιο 25, Βερόνα 24, Μπενεβέντο 21 (17αγ.), Σαμπντόρια 20, Μπολόνια 17 (17αγ.), Ουντινέζε 16 (15αγ.), Φιορεντίνα 15, Κάλιαρι 14, Σπέτσια 14, Τζένοα 14 (17αγ.), Τορίνο 12 (17αγ.), Πάρμα 12, Κροτόνε 9.