Super League: Η βαθμολογία και όλα τα γκολ της αγωνιστικής (videos)

Super League: Δείτε τα γκολ από τους αγώνες της 16ης αγωνιστικής και πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η αγωνίστηκε ξεκίνησε το Σάββατο (9/1), με τον Ολυμπιακό να περνάει έστω και δύσκολα από το Αγρίνιο, κερδίζοντας 2-1 τον Παναιτωλικό. Το πρόγραμμα της Κυριακής (10/1) περιελάμβανε τέσσερις αναμετρήσεις.

Με τόσες απουσίες που είχε το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν να πάρει τη νίκη κόντρα στην ΑΕΛ. Οι «πράσινοι» τα βρήκαν σκούρα, σε κάποιες περιπτώσεις υπέφεραν αλλά στο τέλος αυτό που μένει είναι το 2-0, με το οποίο επικράτησαν της μαχητικής Λάρισας.

Το «τριφύλλι» ισχυροποίησε με αυτό τον τρόπο τη θέση του στη ζώνη των πλέι οφ και παράλληλα πλησίασε στο -2 την ΑΕΚ, η οποία αγωνίζεται τη Δευτέρα (11/1) στη Λαμία.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει από το 11ο λεπτό, αλλά τελικά έκανε την ανατροπή κι επικράτησε 3-1 του Βόλου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα.

Με τον Χερόνιμο Μπαράλες να δίνει τη λύση, ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε με 1-0 από τη Ριζούπολη και βρίσκεται σε... τροχιά πλέι οφ, καθώς ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Οι δύο τερματοφύλακες ήταν οι πρωταγωνιστές στην αναμέτρηση του Ατρόμητου με τον ΟΦΗ στο Περιστέρι. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με τους Κρητικούς να αντέχουν ως το φινάλε, μολονότι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 52ο λεπτό.