LaLiga: Κάζο και... αντίο πρωτάθλημα η Ρεάλ! – Όλα τα γκολ στην Ισπανία (videos)

LaLiga: Δείτε όλα τα γκολ από τις σημερινές αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής στην Ισπανία

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά την αποτυχία σε Super Copa και Copa Del Rey απέδειξε και στο πρωτάθλημα ότι απλά δεν μπορεί τη φετινή σεζόν.

Η «βασίλισσα» γνώρισε εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Λεβάντε, σε μια αναμέτρηση που η... κακή μέρα ημέρα φάνηκε από το «πρωί». Συγκεκριμένα, στο 9ο λεπτό ο Μιλιτάο ανέτρεψε τον Σέρχιο Λεόν, ο οποίος έβγαινε τετ-α-τετ με τον Κουρτουά και μοιραία είδε την κόκκινη κάρτα.

Μολονότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, η ομάδα της Βαλένθια πέτυχε την ανατροπή κι έφυγε με ένα τεράστιο «διπλό». Η Ρεάλ δεν είχε στον πάγκο της τον Ζινεντίν Ζιντάν, ο οποίος αναρρώνει από τον κορονοϊό.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που καταβάλει για να εξασφαλίσει ένα εισιτήριο για το Champions League της επόμενης σεζόν πήρε η Σεβίλλη. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έφυγε με το «τρίποντο» (2-0) από την έδρα της Έϊμπαρ.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ με τέρμα του Ισάκ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην έδρα της Βιγιαρεάλ, η οποία είχε το προβάδισμα από το 3'. Η Βαλένθια έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Έλτσε.

Ρεάλ Μαδρίτης-Λεβάντε 1-2 (13' Ασένσιο - 32' Μοράλες, 79' Μαρτί)

Βαλένθια-Έλτσε 1-0 (22’ Βας)

Βιγιαρεάλ—Σοσιεδάδ 1-1 (3΄ Παρέχο - 90΄+3΄Ισάκ)

Εϊμπαρ-Σεβίλλη 0-2 (28΄πεν. Οκάμπους, 55΄ Xoρδάν)

Παρασκευή (29/1)

Βαγιαδολίδ-Ουέσκα 1-3 (90'+3' Τόνι - 37', 50', 57' Μιρ)

Κυριακή (31/1): Χετάφε-Αλαβές, Κάντιθ-Ατλέτικο Μαδρίτης, Γρανάδα-Θέλτα, Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 20 αγώνες): Ατλέτικο Μαδρίτης 47 (18αγ.), Ρεάλ Μαδρίτης 40, Σεβίλλη 39, Μπαρτσελόνα 37 (19αγ.), Βιγιαρεάλ 35 (21αγ.), Σοσιεδάδ 32 (21αγ.), Γρανάδα 28, Μπέτις 27, Λεβάντε 26, Αθλέτικ Μπιλμπάο 24 (19αγ.), Θέλτα 24, Κάντιθ 24, Χετάφε 23 (19αγ.), Βαλένθια 23 (21αγ.), Βαγιαδολίδ 20 (21αγ.), Εϊμπαρ 20 (21αγ.), Οσασούνα 19, Αλαβές 18, Έλτσε 17 (19αγ.), Ουέσκα 16 (21αγ.)