LaLiga: Με γκολ του τερματοφύλακα γλίτωσε η Σεβίλλη! - Όλα τα γκολ στην Ισπανία (videos)

LaLiga: Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις του Σαββάτου (20/3) για την 28η αγωνιστική στην Ισπανία.

Απίστευτο κι όμως αληθινό! Με γκολ του τερματοφύλακα της, Γιασίν Μπόνο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σεβίλλη ισοφάρισε σε 1-1 τη Βαγιαδολίδ κι απέφυγε την ήττα.

Την τελευταία φορά που είχε σκοράρει γκολκίπερ στη LaLiga ήταν στις 21 Ιανουαρίου, όταν ο Μάρκο Ντμίτροβιτς της Έιμπαρ, είχε ευστοχήσει σε πέναλτι κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Όσον αφορά στο τελευταίο γκολ που πέτυχε τερματοφύλακας στη ροή αγώνα ήταν στην περίοδο 2010/2011. Τότε ο Ντάνι Αρανθούμπια είχε σκοράρει στην αναμέτρηση της Αλμερία με την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.

Ο Καρίμ Μπενζεμά ήταν ασταμάτητος κι η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε (3-1) από την έδρα της Θέλτα και παραμένει γερά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Ο Γάλλος επιθετικός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε δύο γκολ κι έδωσε μια ασίστ. Επίσης, έγραψε ιστορία, καθώς έγινε μόλις ο δεύτερος σκόρερ από την πατρίδα του που φτάνει τα 365 τέρματα και χρειάζεται άλλα 46 για να πιάσει στην κορυφή τον Τιερί Ανρί.

Η Εϊμπάρ εκμεταλλεύτηκε το ντεφορμάρισμα της Μπιλμπάο, απέσπασε 1-1 στη χώρα των Βάσκων και πήρε έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Η Ουέσκα έχασε άλλη μια ευκαιρία, καθώς έμεινε στο 0-0 με την Οσασούνα και παραμένει «κολλημένη» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -3 από τη σωτηρία.

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (40' Σάντι Μίνα - 20', 30' Μπενζεμά, 90'+4' Ασένσιο)

Βαγιαδολίδ-Σεβίλλη 1-1 (44΄πεν. Ορεγιάνα - 90΄+4 Μπόνο)

Ουέσκα-Οσασούνα 0-0

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Έιμπαρ 1-1 (9' Γιούρι - 17' Κίκε)

Ο αγώνας της Παρασκευής (19/3)

Μπέτις-Λεβάντε 2-0 (70’ Φεκίρ, 75’ Χουάνμι)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 27 αγώνες): Ατλέτικο Μαδρίτης 63, Ρεάλ Μαδρίτης 60 (28αγ.), Μπαρτσελόνα 59, Σεβίλλη 55 (28αγ.), Σοσιεδάδ 45, Μπέτις 45 (28αγ.), Βιγιαρεάλ 40, Γρανάδα 36, Λεβάντε 35 (28αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 35 (28αγ.), Θέλτα 34 (28αγ.), Βαλένθια 30, Οσασούνα 30 (28αγ.), Κάντιθ 29, Χετάφε 28, Βαγιαδολίδ 27 (28αγ.), Έλτσε 24, Αλαβές 23, Εϊμπαρ 23 (28αγ.), Ουέσκα 21 (28αγ.)

Το πρόγραμμα της Κυριακής (21/3): Χετάφε-Έλτσε (15:00), Βαλένθια-Γρανάδα (17:15), Βιγιαρεάλ-Κάντιθ (17:15), Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλαβές (19:30), Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα (22:00)