Champions League: Η Μπάγερν Μονάχου «πάτησε» την Μπαρτσελόνα! – Όλα τα highlights (videos)

Champions League
AP Images

Champions League: Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της Τρίτης (14/9) για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Η Μπάγερν Μονάχου μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι της πρεμιέρας με την Μπαρτσελόνα.

Οι Βαυαροί πέρασαν «αέρα» από τη Βαρκελώνη με 3-0, δείχνοντας στους «μπλαουγκράνα» ότι η μετα-Μέσι εποχή θα είναι ιδιαίτερα δύσκολη στο υψηλότερο επίπεδο. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Καταλανοί είχαν «μηδέν» τελικές εντός εστίας κι ηττήθηκαν σε πρεμιέρα ομίλων από τη σεζόν 1997/98, όταν τότε είχε χάσει 3-2 από τη Νιουκάστλ στην Αγγλία. Οι πρωταθλητές κόσμου είχαν μπόλικη τύχη στο πρώτο γκολ, αλλά από εκεί και πέρα είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς κι έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση στο «Καμπ Νου», χωρίς καν να χρειαστεί να φορτσάρει. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος έκανε εξαιρετική εμφάνιση κι η Μπενφίκα έφυγε με τον βαθμό (0-0) από την έδρα της Ντιναμό Κιέβου.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Τσέλσι τα βρήκε... σκούρα κόντρα στη Ζενίτ, αλλά ο Ρομέλου Λουκάκου την «ξελάσπωσε», σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα του ματς στο 69'. Νίκη «γιατρικό» βρήκε η Γιουβέντους στη Σουηδία, όπου επικράτησε 3-0 της Μάλμε και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, μετά το τραγικό ξεκίνημα στη Serie A.

Η Γιουνγκ Μπόις πέτυχε με το «καλημέρα» την πρώτη μεγάλη έκπληξη στη φάση των ομίλων του Champions League. Οι πρωταθλητές Ελβετίας νίκησαν 2-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Κριστιάνο Ρονάλντο, χάρη σε τέρμα που πέτυχαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Πορτογάλος, ο οποίος έγραψε και πάλι ιστορία, έβαλε τους «κόκκινους διαβόλους» μπροστά στο σκορ, αλλά η αποβολή του Γουάν-Μπισάκα στο 35ο λεπτό άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Οι γηπεδούχοι που μετρούν μόλις δύο συμμετοχές στη φάση των ομίλων έκαναν τη μεγάλη ανατροπή. Στο «Θεράμικα», Βιγιαρεάλ και Αταλάντα προσέφεραν ένα απολαυστικό ματς, το οποίο είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Αμφότερες σκόραραν από δύο φορές και ξεκίνησαν στον όμιλο, παίρνοντας τον πρώτο τους βαθμό.

«Τρελό» ματς έγινε στη Σεβίλλη, με την τοπική ομάδα και τη Σάλτσμπουργκ να μένουν στο 1-1! Η αναμέτρηση έμεινε στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς έγινε η πρώτη όπου καταλογίστηκαν τέσσερα πέναλτι (όλα στο πρώτο μέρος)! Επίσης, Εν Νεσιρί των γηπεδούχων πήγε να κερδίσει το πέμπτο, αλλά είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο κι αποβλήθηκε στο 50ο λεπτό. Σε ένα μέτριο ματς, Λιλ και Βόλφσμπουργκ έμειναν φυσιολογικά στη «λευκή» ισοπαλία και πήραν από έναν βαθμό.

Αναλυτικά οι αγώνες της 1ης αγωνιστικής

5ος όμιλος

Μπαρτσελόνα - Μπάγερν Μονάχου 3-0 (34' Μίλερ, 56', 85' Λεβαντόφσκι)

Ντιναμό Κιέβου - Μπενφίκα 0-0

6ος όμιλος

Γιουνγκ Μπόις - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (66' Ενγκαμαλό, 90'+5' Σιεμπάτσο - 13' Ρονάλντο)

Βιγιαρεάλ - Αταλάντα 2-2 (39' Τριγκιέρος, 73' Ντανζούμα - 6' Φρόιλερ, 83' Γκόσενς)