Ολυμπιακός – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2: Το σοκ στο 92’ έφερε… μπλέξιμο! Δείτε τα highlights (vids)

Ολυμπιακός - Άιντραχτ Φρανκφούρτης Europa League
Intime

Europa League: Το γκολ «μαχαιριά» του Χάουγκε στο 92ο λεπτό, έδωσε στην Άιντραχτ τη νίκη (2-1) κι έβαλε τον Ολυμπιακό σε μπελάδες, όσον αφορά στην πρόκριση στα νοκ άουτ ματς.

Πήγαν για τα… πολλά (βλ. νίκη και πρωτιά), αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι οι «ερυθρόλευκοι» στην αναμέτρηση με τη γερμανική ομάδα.

Μολονότι προηγήθηκε με το ιστορικό γκολ Ελ Αραμπί, ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά ούτε και τον βαθμό της ισοπαλίας. Η Άιντραχτ με γκολ στις καθυστερήσεις πανηγύρισε το δεύτερο «τρίποντο» επί της ομάδας του Πειραιά κι εξασφάλισε την πρόκριση στα νοκ άουτ ματς του Europa League.

Παράλληλα, έβαλε σε μπελάδες τον Ολυμπιακό, ο οποίος στοχεύει, πλέον, στη δεύτερη θέση στον όμιλο του. Οι παίκτες του Μαρτίνς δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που είχαν κι είδαν τους «αετούς» να τους τιμωρούν στο φινάλε.

Όσον αφορά στον Ελ Αραμπί, έγινε ο πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» στα Κύπελλα Ευρώπης, καθώς έφτασε τα 16 γκολ σε 33 αγώνες, αφήνοντας πίσω του τον Κώστα Μήτρογλου (15 γκολ σε 44 ματς). Δεν μπόρεσε, όμως, να το χαρεί όσο θα ήθελε…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαρκόκ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (89΄ Κούντε), Μασούρας (83΄ Ρ. Λόπες), Α. Καμαρά, Ονιεκούρου (71΄ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (83΄ Τικίνιο).
ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Εντίκα, Χασέμπε, Τούτα, Μπαρκόκ, Γιάκιτς (78΄ Ρόντε), Σο (82΄ Ιλσάνκερ), Τσάλντερ, Κάμαντα, Λάμερς (58΄ Λίνστρομ), Μπορέ (78΄ Χάουγκε).