Με… άγχος άλλα ανέβηκε κορυφή η Ρεάλ! - Tα γκολ σε Premier League, Serie A, Bundesliga, LaLiga (vid)

LaLiga Ρεάλ Μαδρίτης
AP Images

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις σε Premier LeagueSerie ABundesliga και LaLiga.

Η Μπέρνλι «φρέναρε» την πρωτοπόρο της Premier League, Τσέλσι, η οποία «κόλλησε» στο 1-1 κι επέτρεψε στη Μάντσεστερ Σίτι να πλησιάσει.

Οι «μπλε» αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες και μολονότι μπήκαν δυνατά δεν μπόρεσαν «καθαρίσουν» το ματς, δίνοντας δικαιώματα στους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν στο 80ο λεπτό.

Η Σίτι ήταν ένα… επίπεδο πάνω από τη Γιουνάιτεντ κι πήρε με σχετική άνεση τη νίκη στο ντέρμπι του Μάντσεστερ. Οι «πολίτες» επικράτησαν 2-0 στο Old Trafford, σημειώνοντας και τα δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Για ακόμα ένα ματς οι «κόκκινοι διάβολοι» εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, με τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ να βρίσκεται σε ακόμα πιο δύσκολη πλέον.

«Ανάσταση» για τη Νόριτς, η οποία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη! Τα «καναρίνια» έφυγαν με το «διπλό» (2-1) από την έδρα της Μπρέντφορντ κι έβαλαν τέλος σε ένα αρνητικό σερί 20 αγώνων στη «μεγάλη» κατηγορία. Ο Δημήτρης Γιαννούλης μπήκε ως αλλαγή στο 74’, ενώ ο Χρήστος Τζόλης έμεινε στον πάγκο. Την ανοδική της πορεία συνεχίζει η Κρίσταλ Πάλας, η οποία επικράσε 2-0 της Γουλβς.

Η Νιουκάστλ δεν κατάφερε ούτε τώρα να νικήσει, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπράιτον και πλέον είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που δεν έχει πανηγυρίσει «τρίποντο». Μάλιστα, το φετινό αποτελεί το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας της από καταβολής Premier League.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Η Ρεάλ Μαδρίτης «ζορίστηκε» κόντρα στη μαχητική Ράγιο Βαγιεκάνο, αλλά κατάφερε να τη λυγίσει (2-1) και να ανέβει στην κορυφή της LaLiga. Οι Μαδριλένοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και σημείωσαν δύο τέρματα πριν την ανάπαυλα, ωστόσο στη συνέχεια εμφανίστηκαν φλύαροι και παραλίγο να το πληρώσουν. Η ομάδα του Βαγιέκας μείωσε με τον Φαλκάο κι έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Μολονότι προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να MHN κερδίσει στο Βίγκο! Οι «μπλαουγκράνα» ήρθαν ισόπαλοι 3-3 με τη Θέλτα κι έμεινε για τέταρτο σερί ματς μακριά από τη νίκη. Είναι ξεκάθαρο ότι ο Τσάβι, ο οποίος ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Μπάρτσα, έχει πολλή δουλειά για να κάνει και πάλι την ομάδα ισχυρή! Επίσης, έχασε με τραυματισμό τον Άνσου Φάτι, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στο αριστερό πόδι κι είναι αμφίβολος για την αναμέτρηση της Ισπανίας με την Ελλάδα, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε με 2-1 την αντίσταση της Φράιμπουργκ, η οποία ήταν η μοναδική αήττητη ομάδα της Bundesliga. Παράλληλα, έφτασε τα 100 γκολ μέσα στο 2021! Η μοναδική ομάδα που έχει πετύχει περισσότερα σε έναν ημερολογιακό χρόνο είναι η Κολωνία, η οποία είχε 101 το 1977.

Η Μπόχουμ των Λαμπρόπουλου και Σταφυλίδη πήρε νίκη «ανάσα», καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Χοφενχαϊμ. Όσον αφορά στους Έλληνας, ο πρώτος έπαιξε σε όλη την αναμέτρηση, ενώ ο δεύτερος ξεκίνησε βασικός κι έγινε αλλαγή στο 76ο λεπτό. Πρώτο «τρίποντο» για την Αρμίνια Μπίλεφελντ, η οποία νίκησε 1-0 στη Στουτγκάρδη, η οποία δεν είχε τον τραυματία Μαυροπάνο.

Μεγάλη νίκη για τη Λειψία, η οποία έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρίστοφερ Ενκουκού, λύγισε 2-1 την Ντόρτμουντ. O Γάλλος πέτυχε ένα γκολ κι έδωσε μια ασίστ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στο «τρίποντο» της ομάδας του, η οποία έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της Μπορούσια. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν έδαφος στο κυνήγι της κορυφής.

ΙΤΑΛΙΑ

Μολονότι αγχώθηκε, η Γιουβέντους κατάφερε να επιστρέψει στα «τρίποντα», μετά από δύο σερί ήττες στη Serie A. Η «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε να κάμψει 1-0 την αντίσταση της Φιορεντίνα, χάρη σε ένα πολύ όμορφο γκολ του Κουαρδάδο στις καθυστερήσεις. Οι «βιόλα» έφτασαν κοντά στο να φύγουν με τον βαθμό από το Τορίνο κι ενδεχομένως να τα είχαν καταφέρει αν δεν έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 73ο λεπτό.

Η Αταλάντα απέδρασε με το «τρίποντο» από τη Σαρδηνία, κερδίζοντας 2-1 την ουραγό Κάλιαρι κι ανέβηκε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Η Σπέτσια άντεξε την πίεση της Τορίνο και με γκολ του Σάλα νίκησε 1-0, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα, μετά από τρία ματς.

Οι αγώνες της Παρασκευής

ΑΓΓΛΙΑ

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Σαουθάμπτον, η οποία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Άστον Βίλα με 1-0, χάρη σε τέρμα μόλις στο 3ο λεπτό.

Οι «Άγιοι» δείχνουν να συνέρχονται και σταδιακά απομακρύνονται από τις τελευταίες θέσεις, την ώρα που οι «χωριάτες» προβληματίζουν με την εικόνα τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους στην Premier League!

ΙΣΠΑΝΙΑ

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Κάντιθ, η οποία απέδρασε με το «τρίποντο» (1-0) από το Μπιλμπάο και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα». Οι φιλοξενούμενοι έμειναν αήττητοι για τρίτο σερί ματς (1-2-0) κι ανέβηκαν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Παράλληλα, έβαλαν τέλος στο θετικό σερί των Βάσκων που μετρούσαν 2 νίκες και 3 ισοπαλίες στα τελευταία 5 παιχνίδια τους.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Την ευκαιρία να ανέβουν ψηλότερα στη βαθμολογία έχασαν Μάιντς και Γκλάντμπαχ, καθώς έμειναν στο 1-1. Ένα αποτέλεσμα δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα, ο οποίος είχε καλό ρυθμό κι αρκετές ευκαιρίες.

ΙΤΑΛΙΑ

Παλικαρίσιο βαθμό στην έδρα της Έμπολι πήρε η Τζένοα, μετά το τελικό 2-2! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά η ομάδα της Γένοβας βρήκε απαντήσεις, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ στο 89ο λεπτό.

ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

PREMIER LEAGUE - 11η αγωνιστική

Παρασκευή (5/11)

Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 1-0 (3’ Άρμστρονγκ)

Σάββατο (6/11)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (8' αυτ. Μπαϊγί, 45'+ Σίλβα)

Κρίσταλ Πάλας - Γουλβς 2-0 (62' Ζαχά, 78' Κάλαχερ)

Μπρέντφορντ - Νόριτς 1-2 (60' Χένρι - 6' Νόρμαν, 29' πεν. Πούκι)

Τσέλσι - Μπέρνλι 1-1 (33' Χάβερτς - 80' Βίντρα)

Μπράιτον - Νιούκαστλ 1-1 (24' πεν. Τροσάρντ-66' Χέιντεν)

Κυριακή (7/11)

Άρσεναλ - Γουότφορντ (16:00)

Έβερτον - Τότεναμ (16:00)

Λιντς - Λέστερ (16:00)

Γουέστ Χαμ - Λίβερπουλ (18:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 11 αγώνες): Τσέλσι 26, Μάντσεστερ Σίτι 23, Λίβερπουλ 22 (10αγ.), Γουέστ Χαμ 20 (10αγ.), Μάντσεστερ Γ. 17, Μπράιτον 17, Άρσεναλ 17 (10αγ.), Γουλβς 16, Κρίσταλ Πάλας 15, Τότεναμ 15 (10αγ.), Έβερτον 14 (10αγ.), Λέστερ 14 (10αγ.), Σαουθάμπτον 14, Μπρέντφορντ 12, Άστον Βίλα 10, Γουότφορντ 10 (10αγ.), Λιντς 10 (10αγ.), Μπέρνλι 8, Νιούκαστλ 5, Νόριτς 5

SERIE A - 12η αγωνιστική

Παρασκευή 5/11

Έμπολι - Τζένοα 2-2 (62' Ντι Φραντζέσκο, 72' Ζουρκόφσκι-13' Κρισκίτο, 89' Μπιάνκι)

Σάββατο 6/11

Σπέτσια - Τορίνο 1-0 (58' Σάλα)

Γιουβέντους - Φιορεντίνα 1-0 (90+1' Κουαρδάδο)

Κάλιαρι - Αταλάντα 1-2 (27' Πέντρο - 6' Πάσαλιτς, 43' Ζαπάτα)

Μίλαν - Ίντερ (21:45)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 11 αγώνες): Νάπολι 31, Μίλαν 31, Ίντερ 24, Αταλάντα 22 (12αγ.), Ρόμα 19, Λάτσιο 18, Γιουβέντους 18 (12αγ.), Φιορεντίνα 18 (12αγ.), Έμπολι 16 (12αγ.), Βερόνα 15, Μπολόνια 15, Τορίνο 14 (12αγ.), Σασουόλο 14, Ουντινέζε 11, Σπέτσια 11 (12αγ.), Σαμπντόρια 9, Βενέτσια 9, Τζένοα 9 (12αγ.), Σαλερνιτάνα 7, Κάλιαρι 6 (12αγ.)

BUNDESLIGA - 11η αγωνιστική

Παρασκευή, 5/11

Μάιντς - Γκλάντμπαχ 1-1 (76' Βιντμέρ-38' Νόιχαους)

Μπάγερν Μονάχου - Φράιμπουργκ 2-1 (30' Γκορέτσκα, 75' Λεβαντόφσκι - 92' Χάμπερερ)

Βόλφσμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 1-0 (14' Ενμετσά)

Στουτγκάρδη - Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-1 (19' Οκουγκάουα)

Μπόχουμ - Χόφενχαϊμ 2-0 (66' Νοβότνι, 90'+7' Πάντοβιτς)

Λειψία - Ντόρτμουντ 2-1 (29' Ενκουκού, 68' Πόουλσεν - 52' Ρόις)

Χέρτα Βερολίνου - Λεβερκούζεν (16:30)

Κολωνία - Ουνιόν Βερολίνου (18:30)

Γκρόιτερ Φιρτ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης (20:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 11 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 28, Ντόρτμουντ 24, Φράιμπουργκ 22, Βόλφσμπουργκ 19, Λειψία 18, Λεβερκούζεν 17 (10αγ.), Μάιντς 17, Ουνιόν Βερολίνου 16 (10αγ.), Γκλάντμπαχ 15, Χοφενχάιμ 14, Κολωνία 13 (10αγ.), Μπόχουμ 13, Χέρτα Βερολίνου 12 (10αγ.), Στουτγκάρδη 10, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 9 (10αγ.), Άουγκσμπουργκ 9, Αρμίνια Μπίλεφελντ 8, Γκρόιτερ Φιρτ 1 (10αγ.)

LALIGA - 13η αγωνιστική

Παρασκευή (05/11)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Κάντιθ 0-1 (6' Σάλβι Σάντσεθ)

Σάββατο (06/11)

Εσπανιόλ - Γρανάδα 2-0 (30' Πεντρόσα, 42' ντε Τομάς)

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 3-3 (52', 90+6' Άσπας, 74' Νολίτο - 5' Φατί, 18' Μπουσκέτς, 34' Ντεπάι)

Αλαβές - Λεβάντε 2-1 (77' πεν., 90+1' Χοσέλου - 13' Ντε Φρούτος)

Ρεάλ Μαδρίτης - Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1 (14' Κρόος, 38' Μπενζεμά - 77' Φαλκάο)

Κυριακή (07/11)

Βιγιαρεάλ - Χετάφε (15:00)

Βαλένθια - Ατλέτικο Μαδρίτης (17:15)

Μαγιόρκα - Έλτσε (19:30)

Οσασούνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ (19:30)

Μπέτις - Σεβίλλη (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 12 αγώνες): Ρεάλ Μαδρίτης 27, Σοσιεδάδ 25, Σεβίλλη 24 (11αγ.), Ατλέτικο Μαδρίτης 22 (11αγ.), Μπέτις 21, Ράγιο Βαγεκάνο 20 (13αγ.), Οσασούνα 19, Αθλέτικ Μπιλμπάο 18, Μπαρτσελόνα 17, Εσπανιόλ 17 (13αγ.), Βαλένθια 16, Μαγιόρκα 14, Αλαβές 13, Βιγιαρεάλ 12 (11αγ.), Θέλτα 12 (13αγ.), Κάντιθ 12 (13αγ.), Γρανάδα 11, Ελτσε 10, Χετάφε 6, Λεβάντε 6 (13αγ.)