Πήρε το ντέρμπι η Γιουνάιτεντ με… ιστορικό Ρονάλντο! - Tα γκολ σε Premier League, Serie A, LaLiga

Βαγγέλης Πάτας

AP Images

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις σε Premier LeagueSerie A και LaLiga.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του και να γράψει για ακόμη μια φορά ιστορία, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 3-2 την Άρσεναλ!

Ο «CR7» πέτυχε δύο τέρματα κι έφτασε τα 801 σε επίσημα ματς στην τεράστια καριέρα του, συμβάλλοντας τα μέγιστα, ώστε οι «κόκκινοι διάβολοι» να πλησιάσουν στο -2 τους πέμπτους «κανονιέρηδες». Κάπως έτσι ο Ραλφ Ράγκνικ (ήταν στο Old Trafford) αναλαμβάνει τη Γιουνάιτεντ, με εκείνη να έχει την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για ένα νέο ξεκίνημα.

Η Τότεναμ αρχίζει να δείχνει πράγματα που θέλει να «περάσει» στην ομάδα ο Αντόνιο Κόντε. Αυτό έπραξε κατά διαστήματα και στην αναμέτρηση με την Μπρέντφορντ. Οι «Spurs» δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, επικράτησαν εύκολα με 2-0 κι έκαναν το «3 στα 3» στην έδρα τους με τον Ιταλό τεχνικό στον πάγκο τους.

• SERIE A

Απίστευτη ματσάρα στο Olimpico της Ρώμης, με τη Λάτσιο και την Ουντινέζε να έρχονται ισόπαλες 4-4, σε ένα ματς που είχε πέρα από οκτώ γκολ και τρεις κόκκινες κάρτες! Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν 1-3 στο 44ο λεπτό, αλλά γύρισαν… τούμπα το ματς και προηγήθηκαν με 4-3 στο 79’. Τελικά οι «λατσιάλι» έμειναν για τρίτο σερί ματς δίχως «τρίποντο», καθώς ο Αρσλάν ισοφάρισε με… buzzer beater στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων! Οι Μολίνα (69’), Γουάλας (90’+10’) από την Ουντινέζε κι ο Ατσέρμπι (79’) από τη Λάτσιο ήταν οι παίκτες που αποβλήθηκαν.

Έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό στο… σακούλι έβαλε η Έμπολι στη μάχη που δίνει για να εξασφαλίσει την παραμονή της στη «μεγάλη» κατηγορία. Η ομάδα της Τοσκάνης «τσίμπησε» βαθμό στην έδρα της Τορίνο, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2. Η «γκρανάτα» προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο η αποβολή του Σίνγκο στο 32’, άλλαξε τα δεδομένα, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την αριθμητική υπεροχή τους.

Οι αγώνες της Τετάρτης

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ η Λίβερπουλ, η οποία πέρασε με το εντυπωσιακό 4-1 από την έδρα της Έβερτον.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν φουριόζοι στο ματς και πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο, φτάνοντας τα 11 σερί ματς στην Premier League με 2+ τέρματα! Οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι στο ματς στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία που είχαν, ενώ στο πρώτο 20λεπτο του δεύτερου μέρους διεκδίκησαν με αξιώσεις την ισοφάριση. Αυτός που έβαλε τέλος στα όνειρα της Έβερτον ήταν ο Mo Σαλάχ, ο οποίος με το 13o τέρμα του στο πρωτάθλημα έκανε το 1-3 στο 64ο λεπτό, ενώ ο Ντιόγκο Ζότα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Ο Κώστας Τσιμίκας είδε το ματς από τον πάγκο.

Η Λίβερπουλ παραμένει πίσω από την Τσέλσι και την Μάντσεστερ Σίτι, οι οποίες πανηγύρισαν κι αυτές εκτός έδρας νίκες σε αυτή την εμβόλιμη αγωνιστική. Ως εκ τούτου, λοιπόν, η βαθμολογία στην κορυφή παρέμεινε αμετάβλητη.

Οι «μπλε», μετά το 1-1 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επέστρεψαν στα «τρίποντα», καθώς νίκησαν 2-1 στην έδρα της Γουότφορντ. Το ματς στο Vicarage Road διακόπηκε προσωρινά στο 12ο λεπτό, καθώς ένας φίλαθλος στις εξέδρες αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας. Με δύο γκολ από το πρώτο μέρος, η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με το «διπλό» (2-1) από την έδρα της Άστον Βίλα.

Μολονότι ισοφαρίστηκε από την Μπράιτον στα τελευταία λεπτά, η Γουέστ Χαμ με τον βαθμό που πήρε μετά το τελικό 1-1, ανέβηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Από έναν βαθμό πήραν κι η Σαουθάμπτον με τη Λέστερ, οι οποίες ήρθαν ισόπαλες 2-2, ενώ στο 0-0 «κόλλησε» η Γουλβς κόντρα στην Μπέρνλι.

• LA LIGA

Ένα ακόμη βήμα προς την επιστροφή της στην κορυφή έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στο +7. Οι Μαδριλένοι έκαμψαν με 1-0 την αντίσταση της Αθλέτικ Μπιλμπό, σε εξ αναβολής ματς για την 9η αγωνιστική. «Χρυσός» σκόρερ για ακόμη μια φορά ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά, ενώ οι φιλοξενούμενοι «φώναξαν» για χέρι του Μιλιτάο στο 85’, αλλά το VAR αποφάσισε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

• SERIE A

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη στην έδρα της Μίλαν, η Σασουόλο του Κυριακόπουλου «φρέναρε» και την πρωτοπόρο Νάπολι. Η ομάδα του Έλληνα αμυντικού, ο οποίος είχε και ασίστ, απέσπασε 2-2 από τους «παρτενοπέι», οι οποίοι δεν μπόρεσαν να πάρουν το «τρίποντο», μολονότι προηγήθηκαν 2-0 στο 60ο λεπτό. Την απώλεια της Νάπολι εκμεταλλεύτηκε η Μίλαν, η οποία με πρωταγωνιστή και πάλι τον Τζούνιορ Μεσίας (έκανε «ντοπιέτα»), επικράτησε 3-0 στην έδρα της Τζένοα και πλησίασε στο -1.

Η Ίντερ επιβεβαίωσε σε ακόμη ένα ματς ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, επεκτείνοντας το αήττητο σερί της στα εφτά ματς. Οι «νερατζούρι» επικράτησαν 2-0 της Σπέτσια και πανηγύρισαν το πέμπτο τους «τρίποντο» το συγκεκριμένο διάστημα, παραμένοντας σε απόσταση… αναπνοής από την κορυφή. Αντίθετα, έδαφος στη μάχη που δίνει για να βρεθεί στην τετράδα έχασε η Ρόμα, η οποία ήταν απογοητευτική κι ηττήθηκε (1-0) στην Μπολόνια.

ΤΑ HIGHLIGHTS

PREMIER LEAGUE - 14η αγωνιστική

Τρίτη (30/11)

Νιούκαστλ-Νόριτς 1-1 (61' πεν. Γουίλσον-79' Πούκι)

Λιντς-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (90+3' πεν. Ραφίνια)

Τετάρτη (1/12)

Γουέστ Χαμ-Μπράιτον 1-1 (5' Σούτσεκ - 89' Μοπέ)

Γουότφορντ-Τσέλσι 1-2 (43' Ντένις - 29' Μάουντ, 72' Ζίγιες)

Γουλβς-Μπέρνλι 0-0

Σαουθάμπτον-Λέστερ 2-2 (3' Μπέντναρεκ, 34' Άνταμς - 23' Έβανς, 49' Μάντισον)

Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (47' Γουότκινς - 27' Ντίας, 43' Σίλβα)

Έβερτον-Λίβερπουλ 1-4 (38' Γκρέι - 9' Χέντερσον, 19', 64' Σαλάχ, 79' Ζότα)

Πέμπτη (2/12)

Τότεναμ-Μπρέντφορντ 2-0 (12' αυτ. Σέρχι Κάνος, 65' Σον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 3-2 (44' Φερνάντες, 52',70' πεν. Ρονάλντο - 13' Σμιθ-Ρόου, 54' Εντεγκααρντ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 14 αγώνες): Τσέλσι 33, Μάντσεστερ Σίτι 32, Λίβερπουλ 31, Γουέστ Χαμ 24, Άρσεναλ 23, Τότεναμ 22 (13αγ.), Γουλβς 21, Μάντσεστερ Γιουν. 21, Λέστερ 19, Μπράιτον 19, Μπρέντφορντ 16, Κρίσταλ Πάλας 16, Άστον Βίλα 16, Έβερτον 15, Λιντς 15, Σαουθάμπτον 15, Γουότφορντ 13, Νόριτς 10, Μπέρνλι 10 (13αγ.), Νιούκαστλ 7

Serie A - 15η αγωνιστική

Τρίτη 30/11

Αταλάντα-Βενέτσια 4-0 (7', 12', 67' Πάσαλιτς, 57' Κόπμαϊνερς)

Φιορεντίνα-Σαμπντόρια 3-1 (23' Καγιεχόν, 32' Βλάχοβιτς, 45' Σότιλ - 15' Γκαμπιαντίνι)

Σαλερνιτάνα-Γιουβέντους 0-2 (21’ Ντιμπάλα, 70’ Μοράτα)

Βερόνα-Κάλιαρι 0-0

Τετάρτη 1/12

Ίντερ-Σπέτσια 2-0 (36' Γκαλιαρντίνι, 58' πεν. Μαρτίνες)

Μπολόνια-Ρόμα 1-0 (35' Σβάνμπεργκ)

Σασουόλο-Νάπολι 2-2 (72’ Σκαμάκα, 89’ Φεράρι - 51’ Ρουίθ, 60’ Μέρτενς)

Τζένοα-Μίλαν 0-3 (10’ Ιμπραΐμοβιτς, 45’, 61’ Μεσίας)

Πέμπτη 2/12

Τορίνο –Έμπολι 2-2 (10’ Πομπεγκά, 15’ Πιάτσα – 34’ Ρομανιόλι, 72’ Λα Μαντία)

Λάτσιο-Ουντινέζε 4-4 (34' Ιμόμπιλε, 51' Πέδρο, 56' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 79' Ατσέρμπι - 17', 32' Μπέτο, 44' Μολίνα, 90'+9' Αρσλάν)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 15 αγώνες): Νάπολι 36, Μίλαν 35, Ίντερ 34, Αταλάντα 31, Ρόμα 25, Φιορεντίνα 24, Γιουβέντους 24, Μπολόνια 24, Λάτσιο 22, Βερόνα 20, Έμπολι 20, Σασουόλο 19, Τορίνο 18, Ουντινέζε 16, Σαμπντόρια 15, Βενέτσια 15, Σπέτσια 11, Τζένοα 10, Κάλιαρι 9, Σαλερνιτάνα 8

LA LIGA - 9η αγωνιστική (εξ αναβολής)

Ρεάλ Μαδρίτης - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (40' Μπενζεμά)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 15 αγώνες): Ρεάλ Μαδρίτης 36, Ατλέτικο Μαδρίτης 29 (14αγ.), Σοσιεδάδ 29, Σεβίλλη 28 (14αγ.), Μπέτις 27, Ράγιο Βαγιεκάνο 24, Μπαρτσελόνα 23 (14αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 20, Εσπανιόλ 20, Οσασούνα 20, Βαλένθια 19, Βιγιαρεάλ 16 (14αγ.), Θέλτα 16, Μαγιόρκα 16, Αλαβές 14 (14αγ.), Γρανάδα 12 (14αγ.), Ελτσε 12, Κάντιθ 12, Χετάφε 10, Λεβάντε 7