Η Μίντλεσμπρο απέκλεισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! - Τα γκολ σε Bundesliga, LaLiga και FA Cup

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις σε Bundesliga, LaLiga και FA Cup

Η Μίντλεσμπρο έκανε τη μεγάλη έκπληξη κι άφησε εκτός συνέχειας στο FA Cup την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κερδίζοντας 8-7 στα πέναλτι (1-1κ.α.), μέσα στο Old Trafford.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν ένα χαμένο πέναλτι, δύο δοκάρια και πολλά άλλες καλές ευκαιρίες, στο τέλος, όμως, η «Μπόρο» ήταν αυτή που πήρε το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση (βλ. Κρουκς στο 64’) στο γκολ του Σάντσο από το 25ο λεπτό, με το 1-1 να είναι το σκορ στο 90λεπτοκαι την παράταση. Στα πέναλτι ολοκλήρωσαν το θαύμα, ευστοχώντας και στα οκτώ που εκτέλεσαν, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μοιραίο τον νεαρό φορ Ελάνγκα, ο οποίος αστόχησε στην όγδοη προσπάθεια τους.

Η ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ: ΜακΝάιρ 0-1, Μάτα 1-1, Παγιέρο 1-2, Μαγκουάιρ 2-2, Χάουσον 2-3, Φρεντ 3-3, Ταβερνιέ 3-4, Κρ. Ρονάλντο 4-4, Μπάμπα 4-5, Φερνάντες 5-5, Γουάτμορ 5-6, ΜακΤόμινεϊ 6-6, Φράι 6-7, Νταλότ 7-7, Πέλτιερ 7-8, Ελάνγκα άουτ

Τέσσερα ματς χωρίς νίκη η Χέρτα

Για τέταρτο σερί ματς μακριά από τη νίκη έμεινε η Χέρτα, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπόχουμ στο Βερολίνο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους.

«Ανάσα» για τη Χετάφε

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Χετάφε, η οποία επικράτησε 3-0 της Λεβάντε. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο τέρματα στα πρώτα 25 λεπτά κι απλοποίησαν την κατάσταση κόντρα στην ουραγό του πρωταθλήματος.