«Έσωσε» την Μπαρτσελόνα ο Ντε Γιονγκ - Tα γκολ σε Premier League, Serie A, Bundesliga, LaLiga

Μπαρτσελόνα Barcelona

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις σε Premier LeagueSerie ABundesliga και LaLiga.

Ο «τελειωμένος» Λουκ Ντε Γιονγκ σκόραρε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κι η Μπαρτσελόνα γλίτωσε την ήττα στο ντέρμπι της Βαρκελώνης.

Η Εσπανιόλ κρατούσε τη νίκη ως εκείνο το σημείο, αλλά οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 με τον Ολλανδό, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο 89’! Οι παίκτες του Τσάβι επέκτειναν έτσι το αήττητο σερί τους στη LaLiga στα εφτά ματς και παρέμειναν σε τροχιά τετράδας.

Βαθμό στις καθυστερήσεις για τη Γιουβέντους

Η Γιουβέντους έμεινε όρθια στις καθυστερήσεις στο Μπέργκαμο, παίρνοντας βαθμό από την Αταλάντα. Η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε στο 92ο λεπτό με τον Ντανίλο, για το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν μέσα από τα χέρια τους μια πολύτιμη νίκη, λίγες ημέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, στο πρώτο ματς για τους «16» του Europa League.

Έπιασε κορυφή η Μίλαν

Η Μίλαν επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, παίρνοντας άλλη μια νίκη, η οποία τη φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «ροσονέρι» έκαμψαν με 1-0 την αντίσταση της μαχητικής Σαμπντόρια και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο ντέρμπι της Νάπολι και της Ίντερ, ανέβηκε στην πρώτη θέση.

Στο -6 από την κορυφή η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ άφησε πίσω της την «πεντάρα» από τη Λεβερκούζεν κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Η Μπορούσια επικράτησε 3-0 της Ουνιόν στο Βερολίνο, έχοντας πρωταγωνιστή τον Ρόις, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν έτσι την πρωτοπόρο Μπάγερν στο -6.

Οι αγώνες του Σαββάτου

Απίστευτη ματσάρα! 4-3 η Ατλέτικο Μαδρίτης

Σε εκπληκτικό μαδριλένικο ντέρμπι γεμάτο ανατροπές, η Ατλέτικο Μαδρίτης των 10 παικτών λύγισε τη Χετάφε με 4-3! Όλα τα λεφτά ήταν φυσικά το πρώτο ημίχρονο, το οποίο είχε ένα χαμένο πέναλτι κι έξι τέρματα από το 20’ έως το 45+4’! Οι παίκτες του Σιμεόνε προηγήθηκαν 2-0, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση κι ο Κορέα έκανε το 3-3. Στο 58ο λεπτό ο Φελίπε αποβλήθηκε για τους «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι πήραν το «τρίποντο» με γκολ του Ερμόσο στο 89ο λεπτό.

«Στραβοπάτησε» η Ρεάλ

Στη «λευκή» ισοπαλία «κόλλησε» η Ρεάλ Μαδρίτης στο εκτός έδρας ματς με τη Βιγιαρεάλ. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες για πέμπτο σερί ματς στο «Θεράμικα», καθώς τα δοκάρια (είχαν από ένα) κι οι τερματοφύλακες δεν τους επέτρεψαν να σκοράρουν.

«Τεσσάρα» για την ασταμάτητη Σίτι

Μια ακόμη νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στην έδρα της Νόριτς. Οι «πολίτες» επικράτησαν 4-0, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέρλινγκ, ο οποίος έκανε χατ τρικ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα αύξησε και πάλι τη διαφορά από τη Λίβερπουλ στο +12. Για τους γηπεδούχους έμειναν στον πάγκο οι Γιαννούλης και Τζόλης.

Νέα «γκέλα» για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Νέα απώλεια βαθμών για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία μετά την Μπέρνλι, δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε τη Σαουθάμπτον. Οι «κόκκινοι διάβολοι» έμειναν στο 1-1, καθώς δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα που πήραν μόλις στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι «Άγιοι» βρήκαν γκολ ισοφάρισης με το ξεκίνημα του πρώτου μέρους κι άφησαν τους γηπεδούχους στην πέμπτη θέση.

«Χ» με… νικήτρια τη Μίλαν

Νάπολι και Ίντερ έμειναν στο 1-1 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», αποτέλεσμα που έκανε τη Μίλαν να «χαμογελάσει». Οι πρωταθλητές διατηρήθηκαν στο +1 από τους «παρτενοπέι», αλλά αν οι «ροσονέρι» νικήσουν την Σαμπντόρια, τότε θα βρεθούν εκείνοι στην κορυφή.

«Τεσσάρα» στην Μπάγερν η Μπόχουμ

Η Μπόχουμ των Κώστα Σταφυλίδη και Βασίλη Λαμπρόπουλου πέτυχε μια ιστορική νίκη κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου! Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 4-2, μολονότι οι Βαυαροί προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σταφυλίδης μπήκε ως αλλαγή στο 72’, ενώ ο Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο.

Οι αγώνες της Παρασκευής

Στο -3 από τη Ρεάλ η Σεβίλλη!

Η Σεβίλλη επικράτησε 2-0 της Έλτσε και πλησίασε στο -3 την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τα δύο τέρματα στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης κι επέστρεψαν στις νίκες στη LaLiga, μολονότι δυσκολεύτηκαν αρκετά. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από πέντε αγώνες.

Έπιασε τετράδα η Λειψία

Στις νίκες επέστρεψε η Λειψία, η οποία επικράτησε άνετα της Κολωνίας με 3-1. Οι «ταύροι» ήταν ανώτεροι και πήραν το «τρίποντο», το οποίο τους έφερε ξανά στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

PREMIER LEAGUE - 25η αγωνιστική

Σάββατο (12/2)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σαουθάμπτον 1-1 (21' Σάντσο - 48' Άνταμς)

Γουότφορντ - Μπράιτον 0-2 (44' Μοπέ, 82' Γουέμπστερ)

Έβερτον - Λιντς 3-0 (10' Κόουλμαν, 23' Κιν, 78' Γκόρντον)

Μπρέντφορντ - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Τσέλσι - Άρσεναλ (αναβολή)

Νόριτς - Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (31' 70', 90' πέν. Στέρλινγκ, 48' Φόντεν)

Κυριακή (13/2)

Μπέρνλι - Λίβερπουλ 0-1 (40' Φαμπίνιο)

Νιούκαστλ - Άστον Βίλα 1-0 (35' Τρίπιερ)

Τότεναμ - Γουλβς 0-2 (6' Χιμένες, 18' Ντεντόνκερ)

Λέστερ - Γουέστ Χαμ 2-2 (45' πέν. Τίλεμανς, 57' Περέιρα - 10' Μπόουεν, 90+1' Ντόουσον)

SERIE A - 25η αγωνιστική

Λάτσιο - Μπολόνια 3-0 (13’ πέν. Ιμόμπιλε, 53’, 63’ Τζακάνι)

Νάπολι - Ίντερ 1-1 (7’ πεν. Ινσίνιε – 47’ Τζέκο)

Τορίνο - Βενέτσια 1-2 (5’ Μπρέκαλο – 38’ Χαπς, 46’ Τσρνιγκόι)

Κυριακή 13/2

Μίλαν - Σαμπντόρια 1-0 (8' Λεάο)

Έμπολι - Κάλιαρι 1-1 (38' Πιναμόντι - 89' Παβολέτι)

Βερόνα - Ουντινέζε 4-0 (2' Ντεπάολι, 31' Μπαράκ, 66' Καπράρι, 84' Ταμέζ)

Τζένοα - Σαλερνιτάνα 1-1 (32' Ντέστρο - 45' Μπονατσόλι)

Σασουόλο - Ρόμα 2-2 (47' αυτ. Σμόλινγκ, 73' Τραορέ - 45'+1' πέν. Έιμπραχαμ, 90'+4' Κριστάντε)

Αταλάντα - Γιουβέντους 1-1 (76' Μαλινόφσκι - 90'+2' Ντανίλο)

Παρασκευή (11/02)

Λειψία - Κολωνία 3-1 (25΄Νκουκού, 54' Όλμο, 57' Ανχελίνο-90+1' Λεμπέρλ)

Σάββατο (12/02)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Βόλφσμπουργκ 0-2 (28' Κρούζε, 90+3' Λουκεμπάκιο)

Γκλάντμπαχ - Άουγκσμπουργκ 3-2 (30' Κονέ, 46' Χόφμαν, 67' Μπενσεμπαΐνι - 55' Ιάγκο, 90'+3' Φινμπόγκασον)

Φράιμπουργκ - Μάιντς 1-1 (69' Πέτερσεν - 31' Χακ)

Μπόχουμ - Μπάγερν Μονάχου 4-2 (14' Αντούι Ατζέζ, 38' Λοκάντια, 40' Γκαμπόα, 44' Χόλτμαν - 9', 75' Λεβαντόφσκι)

Γκρόιτερ Φιρτ - Χέρτα Βερολίνου 2-1 (1', 71' Χργκότα - 82' Γκέχτερ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 4-2 (41' Ντιαμπί, 52' Αντλί, 86' Βιρτζ, 90' Σικ - 49', 88' Τόμας)

Κυριακή (13/02)

Ουνιόν Βερολίνου - Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-3 (18', 25' Ρόις, 71' Γκερέιρο)

Χόφενχαϊμ - Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-0 (22' Χίμπνερ, 51' Ρούτερ)