Bundesliga: Η Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε το 10ο σερί πρωτάθλημα! – Τα highlights κι η βαθμολογία

Bundesliga
Twitter: @fcunion_en

Bundesliga: Η Μπάγερν Μονάχου θριάμβευσε με 3-1 στο «Klassiker» κόντρα στην Ντόρτμουντ κι εξασφάλισε μαθηματικά το δέκατο συνεχόμενο πρωτάθλημα και 32ο της ιστορίας της.

Οι Βαυαροί ήταν επιβλητικοί στο «Klassiker», επικρατώντας για έβδομη συνεχόμενη φορά των αντιπάλων τους, οι οποίοι για ακόμη μια σεζόν δεν μπόρεσαν να τους κοντράρει.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά και πέτυχε δύο γκολ μέχρι το 34ο λεπτό, με την Μπορούσια Ντόρτμουντ να πιέζει και τελικά να μειώνει σε 2-1. Ο Χάλαντ έχασε δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει σε διάστημα δύο λεπτών (80’-81’), δεν το έκανε κι ο Μουσιάλα «σφράγισε» το «τρίποντο» που έστειλε τους γηπεδούχους στο +12, εξασφαλίζοντας μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Η Ουνιόν νίκησε με εντυπωσιακή ανατροπή (2-1) στην έδρα της Λειψίας κι έκανε βήμα για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Η ομάδα του Βερολίνου ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 86ο λεπτό, ωστόσο πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών κι έφυγε με μεγάλο «διπλό» από την έδρα των «ταύρων».

Την ήττα της Λειψίας εκμεταλλεύτηκε η Λεβερκούζεν, η οποία επικράτησε 4-1 στην έδρα της ουραγού, Γκρόιτερ Φιρτ κι ανέβηκε στην τρίτη θέση. Τρομερό ματς στο Φράιμπουργκ, με τους γηπεδούχους να έρχονται ισόπαλοι 3-3 με την Γκλάντμπαχ, ενώ η Κολωνία νίκησε 3-1 την Αρμίνια κι ελπίζει σε έξοδο στην Ευρώπη.

ΤΑ HIGHLIGHTS - 31η αγωνιστική

Μ. Παρασκευή (22/04)

Βόλφσμπουργκ - Μάιντς 5-0 (8', 42' Βιντ, 24', 35', 45'+2' Κρούζε)

Μ. Σάββατο (23/04)

Λειψία - Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (46' Πούλσεν - 86' Μίχελ, 89' Μπέρενς)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ 2-2 (32' Εντικά, 66' Καμάντα - 12' αυτ. Εντικά, 78' Ρούτερ)

Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 3-3 (49' πεν. Γκρίφο, 61' Γκίντερ, 80' Λίνχαρτ - 3' πεν. Μπενσεμπαϊνί, 13' Εμπολό, 90'+3' Στιντλ)

Κολωνία - Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-1 (3' Ουτ, 43΄Μοντέστ, 86' Τίλμαν - 33' αυτ. Χούμπερς)

Γκρόιτερ Φιρτ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4 (5' Βίλεμς - 9' Σικ, 18΄Αζμούν, 58' Παουλίνιο, 84' Παλάσιος)

Μπάγερν Μονάχου - Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-1 (15' Γκναμπρί, 34' Λεβαντόφσκι, 83' Μουσιάλα - 52' πεν. Τσαν)