Premier League: Νέα «γκέλα» για τη Λίβερπουλ, «διπλό» για την Τσέλσι! - Όλα τα αποτελέσματα

Premier League Πρεμιερ Λιγκ
Twitter: @OfficialBHAFC

Premier League: Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να νικήσει ούτε αυτή τη φορά, καθώς η Μπράιτον πήρε παλικαρίσια ισοπαλία (3-3), έχοντας πρωταγωνιστή τον Λεάντρο Τροσάρ.

Οι «γλάροι» έμειναν όρθιοι στο Άνφιλντ, όπως είχαν πράξει και πέρσι, με τον Τροσάρ να γίνεται μόλις ο τρίτος παίκτης φιλοξενούμενης ομάδας που σημειώνει χατ τρικ στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Από την άλλη, η Λίβερπουλ, με την οποία ξεκίνησε βασικός ο Κώστας Τσιμίκας κι έγινε αλλαγή στο 59’, έχασε κι άλλο έδαφος από την κορυφή, καθώς έφερε την τέταρτη ισοπαλία της στα εφτά πρώτα ματς.

Η Τσέλσι, από την πλευρά της, πέτυχε σπουδαίο «διπλό» (2-1) στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, μολονότι βρέθηκε να χάνει μόλις από το 7ο λεπτό.

Η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι με την Τότεναμ

Η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι του Λονδίνου με αντίπαλο την Τότεναμ. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 3-1 και παραμένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε με γκολ του Παρτέι στο 20ο λεπτό, αλλά η Τότεναμ βρήκε απάντησε με τον Χάρι Κέιν στο 31’. Ο Άγγλος επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης που σημείωσε 100 εκτός έδρας γκολ στην Premier League.

Ένας τραγικό λάθος του Λορίς, όμως, έβαλε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά στο 49’, ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους «Spurs». Συγκεκριμένα, στο 62ο λεπτό ο Έμερσον αποβλήθηκε για επικίνδυνο μαρκάρισμα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Άρσεναλ, η οποία «κλείδωσε» τη νίκη μετά το γκολ του Τσάκα.

Η 9η αγωνιστική της Premier League

Σάββατο (1/10)

• Άρσεναλ - Τότεναμ 3-1 (20' Πάρτεϊ, 49' Ζεσούς, 67' Τζάκα - 31' Κέιν)
  • Λίβερπουλ - Μπράιτον 3-3 (33' 54' Φιρμίνο, 63' αυτ. Γουέμπστερ - 4', 18', 83' Τροσάρ)
  • Φούλαμ - Νιούκαστλ 1-4 (88' Μπόμπι Ριντ - 11' Γουίλοκ, 33' 57' Αλμιρόν, 43' Λόνγκσταφ)
  • Σαουθάμπτον - Έβερτον (17:00)
  • Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 1-2 (7' Εντουάρ - 38' Ομπαμεγιάνγκ, 90' Γκάλαγκερ)
  • Μπόρνμουθ - Μπρέντφορντ 0-0
  • Γουέστ Χαμ - Γουλβς 2-0 (29' Σκαμάκα, 55' Μπόουεν)