Premier League: Η Μπράιτον «πάτησε» την Τσέλσι

Premier League Πρεμιερ Λιγκ
AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Premier League: Η Μπράιτον έριξε «τεσσάρα» (4-1) στην Τσέλσι, η οποία έχασε κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία.

Η πρώην ομάδα του Γκράχαμ Πότερ πήρε δύο «δώρα» (βλ. αυτογκόλ) και πανηγύρισε μεγάλη νίκη κόντρα στους «μπλε» του Άγγλου τεχνικού.

Η Μπράιτον μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 5’, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν τα αυτογκόλ των Λόφτους - Τσικ και Τσαλόμπα. Κάπως έτσι η Τσέλσι βρέθηκε πίσω με 3-0, μόλις στο 42’!

Αυτή τη φορά το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις μέτρησε κι η Τότεναμ νίκησε 3-2 στην έδρα της Μπόρνμουθ, μολονότι βρέθηκε να χάνει με 2-0. Εντυπωσιακή η Νιουκάστλ, η οποία επικράτησε 4-0 της Άστον Βίλα και παραμένει σε τροχιά Champions League.

Ο Ντε Μπρόινε «ξελάσπωσε» τη Μάντσεστερ Σίτι

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε με τρομερή εκτέλεση φάουλ έδωσε τη νίκη (1-0) στη Μάντσεστερ Σίτι, στην έδρα της Λέστερ. Οι «πολίτες» δυσκολεύτηκαν αρκετά στην έδρα των «αλεπούδων», αλλά ο Βέλγος κατάφερε να τους «ξελασπώσει».

Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε με αριστοτεχνικό τρόπο το φάουλ που εκτέλεσε στο 49ο λεπτό κι έδωσε το «διπλό» στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Η Μάντσεστερ Σίτι ανέβηκε, έτσι, στην κορυφή και περιμένει «στραβοπάτημα» της Άρσεναλ, στον αγώνα της Κυριακής (30/10), με τη Νότιγχαμ Φόρεστ.

0-1

49' Ντε Μπρόινε

Μπράιτον – Τσέλσι

4-1

5' Τροσάρ, 14' αυτ. Λόφτους Τσικ, 42' αυτ. Τσάλομπα, 90+2' Γκρος / 48' Χάβερτς

Μπόρνμουθ – Τότεναμ

2-3

(22', 49' Μουρ / 57' Σέσενιον, 73' Ντέιβις, 90+2' Μπεντανκούρ)

Νιούκαστλ – Άστον Βίλα

4-0

45+6' αυτ., 56' Γουίλσον, 59' Ζοέλιντον, 67' Αλμιρόν